Новини

Здешевлення гривневих кредитів і дедоларизація економіки: НБУ змінює вимоги до обов’язкових резервів банків

13.12.2019 / 10:00

З 10.03.2020 р. норми обов’язкових резервів банків залежатимуть від валюти залучених коштів, а не від їхньої строковості, як зараз. Для гривневих коштів буде встановлено нульову ставку резервування, а для валютних — 10 %. Це сприятиме двом стратегічним цілям Національного банку — активізації банківського кредитування та дедоларизації економіки.

«На нашу думку, зміна підходу до формування резервів не лише сприятиме зниженню доларизації банківських вкладів, а й допоможе швидше здешевити гривневі кредитні ресурси для населення та бізнесу», — наголосив Голова Національного банку Яків Смолій, оголошуючи це рішення під час пресбрифінгу з монетарної політики.

Сьогодні валютні кредити незатребувані ані серед бізнесу, ані серед населення, хоча валютна ліквідність банківської системи сягає близько 6 млрд дол. США. Водночас економіка потребує активізації кредитування в національній валюті. Однією з передумов для цього є зменшення відсоткових ставок у гривні.

Зменшення облікової ставки Національного банку упродовж цього року з 18 % до 13,5 %  і очікування її подальшого зниження до 8 % поступово транслюються у здешевлення гривневих кредитів. Обнуління вимог обов’язкового резервування у гривні надасть додатковий імпульс цьому процесу завдяки здешевленню для банків гривневих залучень.

Водночас відтермінування запровадження нового підходу пов’язане з необхідністю перехідного періоду, під час якого банки підлаштовуватимуть свої комерційні політики під оновлені вимоги до обов’язкових резервів.

Зміни набувають чинності 10 березня 2020 року.

/Рішення Правління Нацбанку від 12.12.2019 р. № 926-рш/