Новини

Верховна Рада прийняла закони для обміну податковою інформацією

13.12.2019 / 16:30

3 грудня 2019 року Верховна Рада прийняла два законопроєкти, якими впроваджуються вимоги щодо подання українськими фінансовими установами звітності для цілей автоматичного обміну інформацією за стандартами FATCA та CRS (законопроєкти № 2102 та № 2103).

Закони очікують на підпис Президента України та наберуть чинності в день, наступний за днем їхнього опублікування.

У разі набуття законами чинності в Україні з’явиться правова основа для збору банками та окремими небанківськими фінансовими установами інформації про іноземних клієнтів — власників так званих підзвітних рахунків. Вимоги зі збору інформації та подання звітів поширюються не лише на рахунки, контрольовані резидентами США (на які поширює дію міжвідомча угода з США для виконання вимог FATCA), а й на рахунки резидентів інших країн, з якими в України є угоди про обмін інформацією. Інформація про рахунки нерезидентів буде щорічно подаватись до Державної податкової служби України (ДПС) для подальшого обміну з податковими органами інших країн.

Прийняття законів є першим кроком, що дозволяє Україні почати імплементацію міжнародного стандарту автоматичного обміну інформацією CRS.

Коли може відбутися перший обмін інформацією

  • Для приєднання до мережі багатостороннього автоматичного обміну інформацією за стандартом CRS Україна повинна здійснити чотири кроки:

1. Адаптація національного законодавства до вимог стандарту CRS (виконано частково):

‒ внесення змін до Податкового кодексу та галузевого законодавства (виконано);

‒ прийняття підзаконних актів (форма та порядок подання звітності, перелік підзвітних фінансових установ, правила ідентифікації підзвітних рахунків тощо) (не виконано).

2. Вибір країн-партнерів та підписання міжвідомчої угоди про автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки, депонування повідомлень та застережень у Секретаріат ОЕСР (не виконано).

3. Забезпечення дотримання вимог конфіденційності й захисту персональних даних: проходження Україною (ДПС) необхідних перевірок Глобального форуму ОЕСР (не виконано).

4. Автоматизація і технічне забезпечення процесів збору та обміну інформацією: узгодження формату збору та передачі даних, встановлення необхідного програмного забезпечення (не виконано).

  • Звертаємо увагу, що дата першого обміну, як і визначення того, за які попередні роки здійснюється перший обмін інформацією, узгоджуються з кожною країною-партнером у двосторонньому порядку та вказуються у додатку до міжвідомчої угоди. Тому дата «вересень 2020 року» вказана умовно.
  • Перший обмін інформацією з США за угодою FATCA може відбутись у вересні 2020 року та стосуватись періодів, починаючи з липня 2014 року.

Вплив змін на бізнес

  • Нововведення стосуватимуться насамперед банків, але вимога ідентифікувати рахунки та звітувати поширюватиметься й на інші види фінансових установ (депозитарні установи, страховики та інші).
  • Через відсутність перехідних положень для звітності з CRS вимоги щодо ідентифікації підзвітних рахунків формально застосовуються в Україні з дати набуття чинності законами та до того, як буде підписано багатосторонню міжвідомчу угоду ОЕСР.
  • Фінансовим агентам потрібно адаптувати внутрішні процедури з верифікації клієнтів для налагодження процесів ідентифікації рахунків з контролерами-нерезидентами та адаптувати функцію комплаєнсу для виконання вимог щодо звітності.
  • Для українського бізнесу виконання вимог FATCA або CRS передбачатиме необхідність надання банку додаткової інформації для підтвердження відсутності в структурі бізнесу контролерів-нерезидентів.
  • Для міжнародного бізнесу з контролерами-резидентами України важливого значення набуде правильна класифікація іноземних компаній групи для цілей визначення підзвітних рахунків. Від цього залежатиме, який обсяг інформації про банківські рахунки іноземних компаній буде передано в Україну в майбутньому, якщо Україна приєднається до міжвідомчої угоди про автоматичний обмін інформацією за стандартом CRS.
  • Інформація про іноземні рахунки фізичних осіб — резидентів України та підконтрольних їм іноземних компаній може активно використовуватись ДПС у майбутньому у разі введення в Україні правил оподаткування контрольованих іноземних компаній (КІК). Нагадуємо, що законопроєкт № 1210, який пропонує запровадити в Україні правила оподаткування контрольованих іноземних компаній, було прийнято в першому читанні 3 грудня 2019 року.