Новини

Декларування доходів громадян, отриманих у 2019 році. Прості поради від фахівця податкової

07.02.2020 / 09:00

Інтерв’ю начальника Київського управління Головного управління ДПС у Харківській області Вікторії Грушевої харківським ЗМІ.


фото

Вікторіє Вікторівно, роз’ясніть, будь ласка, які саме категорії громадян повинні будуть подавати декларацію?

— Обов’язок щодо подання декларації у платників податків виникає при отриманні:

- доходів не від податкових агентів (тобто від інших фізичних осіб, які не зареєстровані як самозайняті особи). До таких доходів належать, зокрема, доходи від надання в оренду рухомого або нерухомого майна іншим фізичним особам; успадкування майна не від членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення, при нотаріальному оформленні спадщини за якими не було сплачено податок на доходи фізичних осіб та військовий збір, тощо;

- доходів від податкових агентів, які не підлягали оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування. До таких доходів належить, зокрема, дохід у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, якщо його сума перевищує 25 % однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року, а також інвестиційних доходів;

- іноземного доходу;

- та в інших передбачених Кодексом випадках.

Водночас хочу нагадати, що під час кампанії декларування податкові декларації про майновий стан і доходи подають громадяни, які зобов’язані декларувати свої доходи, а також особи, які мають право добровільно подати декларацію для застосування права на податкову знижку, відповідно до ст. 166 ПКУ.

Чи є якісь відмінності заповнення декларації порівняно з минулим роком?

— Так, є відмінності. Звертаю увагу, що з 1 січня 2020 року податкова декларація про майновий стан і доходи подається за новою формою з урахуванням змін, внесених наказом Мініфіну від 25.04.2019 р. № 177 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 року № 859».

Нагадайте, будь ласка, нашим читачам про терміни подання декларації.

— Граничний термін подання декларації за звітний (податковий) 2019 рік — 30.04.2020 р. Для громадян, які бажають застосувати право на податкову знижку, — 31.12.2020 р.

Однак якщо платник податку вирішив надіслати декларацію поштою, здійснити таке відправлення потрібно не пізніше ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації.

Якщо подавати декларацію в електронній формі — не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк.

В який спосіб платник податків може подати податкову декларацію про майновий стан і доходи? Напевне, правильніше за все буде прийти до податкової та особисто здати декларацію?

— Як один із варіантів — так. Платник податків самостійно обирає зручний для себе спосіб подання декларації. Справді, можна прийти до податкової особисто або уповноважити на це іншу особу (на це необхідна нотаріально завірена довіреність).

Другий варіант — надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення.

Також декларацію можна надіслати в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу.

З подання декларації в так званому твердому вигляді ніби-то все зрозуміло. Можна розповісти докладніше про електронний спосіб? Думаю, і нашим читачам слід йти в ногу з часом, на одній хвилі зі світом технологій. Як подати? На який сайт заходити? Де отримати допомогу із заповнення? Адже коли несеш декларацію до податкової, то кваліфіковану допомогу із заповнення надасть інспектор в ЦОП. А що робити, коли виникли запитання при поданні декларації у режимі онлайн?

— Для подання податкових декларацій в електронній формі у режимі онлайн необхідно насамперед отримати електронний цифровий підпис (так званий електронний ключ), який видається Акредитованими центрами сертифікації ключів. Перелік таких центрів можна знайти у відкритій частині «Електронного кабінету». Далі авторизуємося за допомогою особистого електронного ключа в «Електронному кабінеті», отримуємо відомості про доходи з Державного реєстру фізичних осіб — платників податків. Після отримання відповіді від ДПС переходимо до заповнення декларації.

До речі! При направленні декларації засобами електронного зв’язку громадяни можуть скористатися електронним сервісом в «Електронному кабінеті», який передбачає часткове автоматичне заповнення декларації на підставі облікових даних платника, відомостей про доходи та про майно, наявних в податковій.

Інформацію про порядок декларування доходів можна отримати на офіційному вебсайті ДПС України, на сторінці Головного управління ДПС у Харківській області, де створено окремий розділ «Деклараційна кампанія — 2020». Тут можна переглянути всі необхідні нормативно-правові акти, знайти форму річної декларації, зразок її заповнення тощо. Також інформування про актуальні новини та роз’яснення податкового законодавства ДПС України та податковою службою Харківщини на сьогодні активно проводиться за допомогою соціальних мереж («Facebook», «Instagram»), месенджерів та інших засобів. Тож без допомоги не залишимо.

На перший погляд — все дуже просто.

— А так воно і є. З кожним звітним періодом кількість декларацій, поданих в електронному вигляді збільшується.

Наше основне завдання — таким чином налагодити співпрацю з платниками, щоб деклараційна кампанія була зручною та результативною.

Пам’ятайте, податки — це бюджет країни, з якого виплачуються зарплати і пенсії, здійснюються соціальні виплати. Часом, нарікаючи на відсутність медикаментів в лікарнях та стан громадського транспорту, задумайтесь, чи всі податки ви сплатили?

За матеріалами
газети «Мої літа — моє багатство»
від 06.02.2020 № 6