Новини

НБУ: банки не зобов’язані нараховувати військовим проценти за кредитами

20.02.2020 / 17:00

Упродовж останніх п’яти місяців до Національного банку надійшло понад 100 звернень військовослужбовців, які скаржаться на нарахування банками відсотків та штрафів за їх кредитами в період військової служби. На початку 2020 р. такі звернення почастішали.

Усього військовослужбовці поскаржилися до НБУ на 17 банків.

Чи порушують банки права військовослужбовців?

Банки не повинні нараховувати військовослужбовцям проценти за кредитом, а також штрафи за несвоєчасне погашення під час проходження військової служби. Це вимоги законодавства, а саме — Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» (п. 15 ст. 14).

Зауважуємо, що норми, які звільняють військовослужбовців від нарахування відсотків, штрафів та пені на час проходження військової служби, поширюються не лише на банки, а й на небанківські фінансові установи. Національний банк поки не є їх регулятором, але отримує звернення від військовослужбовців, у тому числі й щодо порушень законодавства небанківськими фінустановами. 

Що робить НБУ?

Національний банк 14.02.2020 р. надіслав банкам додаткове роз’яснення щодо виконання ними вимог законодавства України, а саме — ненараховування процентів, штрафів та пені за кредитами для професійних військових та контрактників із початку особливого періоду (із 18.03.2014 р.), а для мобілізованих військових — із дати їх мобілізації.

З приводу  кожного випадку порушення Управління захисту прав споживачів фінансових послуг Національного банку зверталося безпосередньо до банків із вимогою вирішити ситуацію. Приблизно у 60 % випадків проблему було вирішено позитивно для споживачів — банки списали неправомірно нараховані відсотки. Решта випадків наразі вирішується.

Національний банк перевірить дотримання прав військовослужбовців двома банками, на які скаржилися найчастіше, під час запланованих у поточному році перевірок цих банків.