Новини

Несплачені відсотки: коли заборгованість перед нерезидентом стає його доходом?

25.02.2020 / 15:50

Олександр Золотухін, 
консультант з бухгалтерського та податкового обліку

Підприємство має заборгованість перед нерезидентом з виплати йому відсотків. Але нерезидент прийняв рішення не отримувати ці відсотки, а внести їх до статутного капіталу резидента як додатковий капітал.

Виникає запитання: чи можна таку операцію вважати виплатою доходу нерезиденту?

Податківці вважають — так.

Це один із способів виплати доходу.

І ось, як така позиція обґрунтовується. За частиною третьою ст. 203 ГКУ господарське зобов’язання припиняється зарахуванням зустрічної однорідної вимоги, строк якої настав або строк якої не зазначений чи визначений моментом витребування.

Тобто податківці визначають дві окремі операції:

перша — нарахування відсотків і наявність заборгованості з їх виплати;

друга — прийняття рішення про збільшення статутного капіталу та заборгованість за внесками до статутного капіталу.

Очевидно, що маючи одночасно кредиторську і дебіторську заборгованість, їх можна зарахувати. У бухгалтерському обліку це відображається такими записами (цифри умовні):

  • Дт 951 Кт 684 — 50 000 грн (нараховані відсотки);
  • Дт 684 Кт 641 — 7 500 грн
    (50 000 × 15 % — утримано податок на репатріацію);
  • Дт 401 Кт 46 — 42 500 грн (відображено заборгованість за внесками до статутного капіталу);
  • Дт 684 Кт 46 — 42 500 грн (зараховано заборгованості);
  • Дт 641 Кт 311 — 7 500 грн (перераховано до бюджету податок на репатріацію).

Водночас податківці зазначають, що під час зарахування відбувається виплата доходу нерезиденту. А тому з виплачених таким своєрідним чином нерезидентові доходів потрібно утримати та перерахувати до бюджету податок на репатріацію. В пп. 141.4.2 ст. 141 ПКУ зазначено, що такий податок перераховується до бюджету під час такої виплати. Варто зауважити, що відсотки можуть бути взагалі звільнені від оподаткування чи оподатковуватися за іншою ставкою. Але ці особливості тут не розглядаються.

А взагалі цілком доречна логіка, з якою слід погодитися.

Наостанок зазначимо, що якщо нерезидент з якихось причин відмовиться отримувати нараховані відсотки, вважаємо, будуть відсутні підстави розглядати відмову як своєрідну виплату доходу нерезиденту. А отже, будуть відсутні підстави утримувати податок на репатріацію.

В обліку підприємства відмова від відсотків відображається так: Дт 684 Кт 718. Таким чином, раніше відображені витрати на суму нарахованих відсотків урівноважать доходами на таку саму суму.