Новини

ФОП хоче знятися з обліку в контролюючому органі: яка процедура?

25.02.2020 / 18:30

Податківці інформують, що зняття з обліку фізичної особи — підприємця в контролюючому органі здійснюється у порядку, встановленому п. 65.10 ст. 65, ст.67, пп.78.1.7 ст.78 ПКУ від 02.12.2010 р. № 2755-VI із змінами та доповненнями та вимог розділу XI Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588 зі змінами та доповненнями (далі — Порядок № 588).

Тобто для повного зняття з обліку в контролюючому органі фізична особа — підприємець має забезпечити остаточні розрахунки з податків та зборів (єдиного внеску), подати ліквідаційну звітність, закрити усі рахунки, відкриті у фінансових установах та в установлені строки подати до відповідного контролюючого органу для документальної позапланової перевірки усі первинні та інші документи, пов’язанні з обчисленням та сплатою податків і зборів (єдиного внеску).

Згідно з п. 85.2. ст. 85 ПКУ платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки.

Підставою для зняття фізичної особи — підприємця з обліку у відповідному контролюючому органі є відомості про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою — підприємцем за її рішенням, або за судовим рішенням, або у разі її смерті, або оголошення її померлою, або визнання її безвісно відсутньою, а також відомості відповідної реєстраційної картки (згідно з абзацом 1 пп.1 п.11.18 розділу XI Порядку № 1588).

Відповідно до абзацу 2 пп. 1 п. 11.18 розділу XI Порядку №1588 дата зняття з обліку фізичної особи — підприємця відповідає даті отримання відомостей про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця.

Відповідно до абзацу 2 пп. 6 п. 11.18 розділу XI Порядку № 1588 після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватись у контролюючих органах як фізична особа — платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності. Така фізична особа має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності, в установлені строки подати відповідному контролюючому органу декларацію за останній базовий податковий (звітний) період, в якій відображаються виключно доходи від проведення підприємницької діяльності.

Підпунктом 5 п. 11.18 розділу XI Порядку № 1588 передбачено, що врегулювання питань погашення грошових зобов’язань та/або податкового боргу у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи здійснюється у порядку, визначеному ПКУ.

Відповідно до пп. 78.1.7 ст.78 ПКУ здійснюється документальна позапланова перевірка у разі якщо розпочато процедуру припинення підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця.

Зняття з обліку як платника єдиного внеску відповідно до п. 1 ст. 5 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» здійснюється органами доходів і зборів на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором, після проведення передбачених законодавством перевірок платників та проведення остаточного розрахунку, а платників єдиного внеску, зазначених в п. 4 частини першої ст. 4 — за їхньою заявою після проведення передбачених законодавством перевірок платників, звірення розрахунків та проведення остаточного розрахунку.

Тому у зв’язку з тим, що фізичною особою — підприємцем розпочато процедуру припинення підприємницької діяльності, для зняття його з обліку як фізичної особи — підприємця та як платника ЄСВ відповідно до вимог Податкового кодексу України та з метою проведення документальної позапланової невиїзної перевірки з питань дотримання законодавства щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, фізичній особі — підприємцю потрібно звернутися до контролюючого органу за місцем реєстрації та надати в  повному обсязі всі первинні та інші документи, пов’язанні з обчисленням та сплатою податків і зборів (єдиного внеску).

За матеріалами ГУ ДПС у Житомирській області

«Гарячі лінії»

Дата: 9 квітня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42