Новини

Податкова знижка: оплату за навчання проведено студентом

04.03.2020 / 15:30
Податкова знижка: оплату за навчання проведено студентом

У 2019 році було сплачено за навчання студента за договором з учбовим закладом. Договір укладено матір’ю —  платником податків, але в квитанціях на оплату помилково платником прописано ПІБ сина (студента). Документи на податкову знижку в податковій відмовляються приймати, оскільки  в квитанції платником зазначено сина. Чи може за таких обставин матір скористатися податковою знижкою за 2019 рік?

Платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року суму коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення (пп. 166.3.3 ст. 166 ПКУ).

Як і раніше, право на отримання податкової знижки має платник податку або член сім’ї першого ступеня споріднення. В випадку, зазначеному в запитанні, це — матір.

За загальним правилом членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розділу IV ПКУ вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені (пп. 14.1.263 ст. 14 ПКУ).

Підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації, яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року (пп. 166.1.2 ст. 166 ПКУ). Тобто громадяни, які бажають скористатися правом на нарахування податкової знижки, мають право подати декларацію до кінця року, що настає за звітним, тобто до 31.12.2020 р.

Крім того, фізична особа, яка має право скористатися податковою знижкою щодо суми коштів, сплачених за навчання, на вимогу контролюючого органу, крім декларації про майновий стан і доходи надає:

  • відповідні платіжні та розрахункові документи, зокрема квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери;
  • договір з навчальним закладом, додаткову угоду за наявності;
  • довідку про отримані у звітному році доходи;
  • документи, які підтверджують ступінь споріднення, тощо.

До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема, квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) та їх покупця (отримувача). У зазначених документах обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання) (пп. 166.2.1 ст. 166 ПКУ).

З огляду на Закон України від 05.04.2001 р. № 2346 «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» та Інструкцію про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затверджену постановою правління Нацбанку від 21.01.2004 р. № 22, особа, зазначена в розрахунковому документі, є ініціатором переказу коштів.

Тобто підстави для використання права на податкову знижку в особи, якщо в розрахунковому документі ініціатором переказу коштів є інша особа, відсутні. В даному випадку матір не має права скористатися податковою знижкою, оскільки в квитанції на оплату зазначено ПІБ сина (студента).