Новини

Житлові субсидії: що з оподатковуванням?

10.03.2020 / 13:45

Податківці інформують, що житлові субсидії, виплачені фізичним особам на рахунки, відкриті в установах уповноважених банків, або через виплатні об’єкти АТ «Укрпошта», не підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб та військовим збором.

При цьому структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, які нараховують фізичним особам житлові субсидії у вигляді безповоротної адресної державної соціальної допомоги, виконують функції податкового агента в частині відображення таких виплат у податковому розрахунку за формою 1ДФ під ознакою доходу «128».

Нагадаємо, порядок оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділу IV ПКУ від 02.12.2010 р. № 2755-VI із змінами, відповідно до ст. 162 якого платником податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізична особа — резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

Згідно з ст. 163 Податкового кодексу об’єктом оподаткування фізичної особи — резидента є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Крім того, ст. 165 ПКУ встановлено перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу. Зокрема, це сума державної та соціальної матеріальної допомоги, державної допомоги (включаючи грошові компенсації особам з інвалідністю, на дітей з інвалідністю при реалізації індивідуальних програм реабілітації осіб з інвалідністю, суми допомоги по вагітності та пологах), винагород і страхових виплат, які отримує платник податку з бюджетів та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування та у формі фінансової допомоги особам з інвалідністю з Фонду соціального захисту інвалідів згідно із законом.

При цьому зазначені доходи не є об’єктом оподаткування військовим збором.

Постановою Кабміну від 21.10.1995 р. № 848 із змінами та доповненнями затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій, яким визначено механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Міністерством соціальної політики України для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій.

Пунктом 3 Положення визначено, що житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

За матеріалами ГУ ДПС в Івано-Франківській області