Новини

ТПП України: відповіді на запитання бізнесу щодо визнання карантину форс-мажором

19.03.2020 / 10:30
ТПП України: відповіді на запитання бізнесу щодо визнання карантину форс-мажором

Карантин відкрив нову реальність в економічній сфері та діяльності бізнесу в період обмежень. До ТПП України щодня надходить понад 300 дзвінків із питаннями щодо форс-мажору. Маємо діяти на випередження і допомогти нашим підприємцям пройти цей непростий період. Ось найпоширеніші звернення до ТПП у зв’язку з форс-мажором.


Чи визнає ТПП карантин форс-мажором?

Так, визнає. На рівні держави було прийнято зміни до частини другої статті 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1998, № 13, ст. 52).

Чи може бізнес автоматично бути звільненим від відповідальності у зв’язку із внесенням до переліку форс-мажорних обставин карантину?

Відповідно до міжнародної практики обставина форс-мажору, в тому числі карантин, автоматично не звільняє від відповідальності. Необхідно розуміти, яким чином певна обставина, в тому числі карантин, обмежує виконання певного зобов’язання.

Чи виправдовує карантин, у зв’язку із внесенням до переліку форс-мажорних обставин, неможливість сплати за договорами оренди?

На законодавчому рівні відсутність грошей  не вважається форс-мажором, тому неможливість сплати не можна віднести до форс-мажорних обставин, якщо немає підтвердження технічних обмежень здійснення сплати.

Увага! ТПП може розглядати заяви засвідчення форс-мажорних обставин у разі неможливості користування приміщеннями у зв’язку із введеними на рівні державної влади  обмеженнями або заборонами для суб’єктів господарювання у відповідних сферах.

Чи можливо без отримання сертифіката про форс-мажор урегулювати питання без застосування штрафних санкцій і  бути звільненим від відповідальності?

Так, можливо — у разі, якщо сторонами буде внесено зміни до договору мирним шляхом. Ми рекомендуємо застосувати процедуру урегулювання відносин сторін за договорами шляхом укладання відповідних доповнень до договору щодо перенесення строків зобов’язань, що в свою чергу автоматично усуне порушення строків виконання договірних зобов’язань та не потребуватиме засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) ТПП України або уповноваженою нею регіональною ТПП та отримання відповідного сертифіката про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), який є підставою для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов’язань на території України.

Також якщо відповідними нормативно-правовими актами буде передбачено звільнення від відповідальності або ненарахування штрафних санкцій/пені у відповідній сфері діяльності,  що  вважатиметься нормою прямої дії, яка не потребує додаткового підтвердження.

Чи можна визнати форс-мажором припинення діяльності підприємства у зв’язку з відмовою працівників виходити на роботу в умовах карантину?

Ні, у разі відсутності  на це розпорядження на рівні держави, яке зобов’язує підприємство припинити діяльність, у тому числі через масові  звільнення, така обставина  не може бути засвідчена як форс-мажор.

Звертаємо увагу,  що у зв’язку з введеним карантином, жодним нормативно-правовим актом на території України  не передбачена можливість відмови у виході на роботу без оформлення відпустки, лікарняного, одержання згоди керівництва працювати за дистанційним графіком без шкоди для роботи.

Торгово-промислова палата України

«Гарячі лінії»

Дата: 4 червня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42