Новини

Кінцеві бенефіціари: юридичним особам доведеться оновити інформацію

16.04.2020 / 10:50

Офіс великих платників податків ДПС повідомляє, що з 28.04.2020 р. набирає чинності Закон від 06.12.2019 р. № 361-ІХ «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню поширення зброї масового знищення» (далі – Закон № 361).

Цим законом удосконалено механізм контролю над підозрілими фінансовими операціями, оскільки органам контролю важливо мати достовірну інформацію про осіб, в інтересах яких здійснюються ті або інші фінансові операції.

Кінцевим бенефіціарним власником вважається будь-яка фізична особа, яка здійснює вирішальний вплив (контроль) на діяльність клієнта та/або фізичну особу, від імені якої проводиться фінансова операція (п. 30 ст. 1 Закону № 361).

Для юридичних осіб кінцевим бенефіціарним власником є будь-яка фізична особа, яка здійснює вирішальний вплив на діяльність юридичної особи (в тому числі через ланцюг контролю/володіння).

Хто зобов’язаний подавати інформацію?

Підприємства (крім державних та комунальних) зобов'язані встановлювати свого кінцевого бенефіціара, постійно обновляти та зберігати інформацію про нього і надавати її держреєстратору у випадках і в обсязі, передбачених законом (ст. 641 Господарського кодексу).

Інформація, подана держреєстратору, потрапляє до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських  формувань (далі  – ЄДР).

Зокрема, в ЄДР у складі відомостей про юридичну особу повинна бути інформація прo його кінцевого бенефіціара, а також про кінцевого бенефіціара його засновника, якщо засновник юридична особа (п. 9 частини другої ст. 9 Закону від 15.05.03 р. № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» (далі – Закон № 755)). Тобто встановлюються усі реальні фізичні особи – вигодоотримувачі конкретної юридичної особи.

У разі якщо у юридичної особи або засновника (учасника) цієї юридичної особи немає кінцевого бенефіціара, то державному реєстратору надаються відомості про його відсутність.

Хто не подає інформацію?

Інформація про кінцевого бенефіціара юридичної особи не подається, якщо y юрособи усі засновники  – фізичні особи є бенефіціарами (п. 9 частини  другої ст. 9 Закону № 755).

Також відомості про бенефіціарів не подають: громадські формування; адвокатські об'єднання; ТПП;  об'єднання співвласників багатоквартирних будинків; релігійні організації; державні і комунальні підприємства; державні органи, органи місцевого самоврядування та їх асоціації.

Коли подається інформація?

На сьогодні інформація про кінцевого бенефіціара подається відразу на етапі державної реєстрації юридичної особи (заява за формою 1 згідно з наказом Мін’юсту від 18.11.16 р. № 3268/5), а потім – тільки у випадку змін даних про кінцевих бенефіціарів (заява за формою 2).

Починаючи з 28.04.2020 р., інформація про кінцевого бенефіціара  подаватиметься в таких випадках:

1. В момент державної реєстрації юридичної особи.

2. Юридичні особи, зареєстровані до набрання чинності Закону № 361, будуть зобов’язані повторно надати держреєстратору інформацію про свого кінцевого бенефіціара в обсязі, визначеному цим Законом, та структуру власності протягом трьох місяців з дня набрання чинності нормативно-правовим актом, яким буде затверджена форма та зміст структури власності (п. 4 розділу X Закону № 361).

3. У випадку будь-яких змін даних про юридичну особу – протягом 30 робочих днів з дня їх виникнення.

4. Щорічно. Згідно з новою ст. 171 Закону № 755 (з 28.04.2020 р.), починаючи з наступного року після своєї державної реєстрації юридичні особи повинні щорічно підтверджувати відомості прo кінцевого власника бенефіціара. Це потрібно робити впродовж 14 календарних днів з дати держреєстрації.

Які наслідки неподання інформації?

Порушники притягуватимуться до адміністративної відповідальності.

Відповідно до змін, внесених до частини шостої ст. 16611 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за неподання або несвоєчасне подання державному реєстратору інформації про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи або про його відсутність, або документів для підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи накладатиметься штраф на керівника юридичної особи або особу, уповноважену діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), у розмірі від 1000 до 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 тис. грн до 51 тис. грн).

(Наразі за такі порушення накладається штраф у розмірі від 300 до 500  НМДГ (від 5 100 грн до 8 500 грн).

Крім адміністративної відповідальності, у деяких випадках передбачено кримінальну відповідальність.

Так, відповідно до положень ст. 2051 Кримінального кодексу України за подання державному реєстратору завідомо неправдивих відомостей реєстрації юридичної особи застосовується кримінальна відповідальність у вигляді штрафу від 5000 до 8000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 85 000 грн до 136 000 грн) або арешт на строк від трьох до шести місяців, або позбавлення волі на строк до трьох років.