Новини

Характер зобов’язань, їх мета, зміст та види при зарахуванні вимог не мають значення — зустрічні вимоги мають бути однорідними

16.04.2020 / 14:50

Суди попередніх інстанцій погодилися з висновком контролюючого органу про заниження позивачем доходу внаслідок безпідставного проведення заліку зустрічних вимог. Надаючи правову оцінку доводам сторін, суди виходили з того, що позивач здійснив взаємозалік зобов’язань за договорами, які ані за своєю юридичною природою (договір про надання послуг та договір безвідсоткової фінансової допомоги), ані за матеріальним змістом (предметом договору про надання послуг є транспортні послуги, а предметом договору фінансової допомоги — надання фінансової допомоги у вигляді грошей) не є однорідними, що свідчить про те, що вимоги за ними також не є однорідними, тому взаємозалік неможливий. Апеляційний суд погодився з висновком суду першої інстанції про те, що зарахувати можна тільки те зобов’язання, яке не було виконано в строк і перетворилося на заборгованість. Ураховуючи наведене, суди погодилися з доводами відповідача про те, що кредиторська заборгованість позивача перед ТОВ є безповоротною фінансовою допомогою.

Верховний Суд переконаний, що за змістом частини першої ст. 601 ЦКУ вимоги, які можуть підлягати зарахуванню, мають відповідати таким умовам: бути зустрічними (кредитор за одним зобов’язанням є боржником за іншим, а боржник за першим зобов`язанням є кредитором за другим); бути однорідними (зараховуватися можуть вимоги про передачу речей одного роду, у зв’язку з чим зарахування як спосіб припинення зазвичай застосовується до зобов’язань з передачі родових речей, зокрема, коштів). Правило про однорідність вимог поширюється на їх правову природу, але не стосується підстави виникнення такої вимоги. Отже, допускається зарахування однорідних вимог, які випливають з різних підстав (різних договорів тощо); строк виконання таких вимог настав, не встановлений або визначений моментом пред’явлення вимоги.

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання

«Гарячі лінії»

Дата: 4 червня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42