Новини

Фермерське господарство: як оподатковуються доходи членів та голови?

13.05.2020 / 09:18

Олександр ЗОЛОТУХІН,
консультант з бухгалтерського та податкового обліку

Фермерське господарство (ФГ) виплачує дохід своїм членам та голові ФГ. Яким чином оподатковувати цей дохід?

Позиція ДПС

В ІПК від 27.03.2020 р. № 1286/6/ІПК/12-32-33-02-07 податкова дотримується такої позиції.

Частина перша ст. 1 Закону України від 19.06.2003 р. № 973-IV «Про фермерське господарство» (далі — Закон про ФГ) визначає ФГ формою підприємницької діяльності громадян. Діє ФГ на основі установчого документа (частина четверта ст. 1 Закону про ФГ):

  • статуту (для юрособи);
  • договору (декларації) про створення ФГ (для ФОП).

Трудові відносини у ФГ базуються на основі праці його членів (частина перша ст. 27 Закону про ФГ).

У пунктах 7.9 та 7.10 Методичних рекомендацій з організації та ведення бухгалтерського обліку в селянських (фермерських) господарствах, затверджених наказом Мінагрополітики від 02.07.2001 р. № 189 (далі — Методрекомендації № 189), йдеться про те, що одержаний господарством дохід зменшується на суму витрат за рахунок прибутку, таким чином визначений прибуток розподіляється між членами ФГ пропорційно трудовому внеску кожного з них і використовується для визначення заробітку, утримань і відрахувань на соціальні заходи згідно з чинним законодавством.

Далі такі доходи членів ФГ повинні включатися до місячного (річного) оподатковуваного доходу цих платників відповідно до пп. 164.2.20 ст. 164 ПКУ як інші доходи. А тому такі доходи оподатковуються ПДФО за ставкою 18 % і у формі № 1ДФ відображаються ФГ з ознакою доходу «127».

Окрім того, з цих доходів ФГ утримує військовий збір за ставкою 1,5 % (пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ).

Нарешті, відповідно до п. 2 частини першої ст. 7 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон про ЄСВ), сума доходу (прибутку), отриманого членами ФГ від діяльності ФГ, що підлягає обкладенню ПДФО, є базою нарахування ЄСВ. Ставка ЄСВ — 22 % (частина п’ята  ст. 8 Закону про ЄСВ).

У зв’язку з висновками наведеної ІПК виникають запитання. Стосуються вони особливостей оподаткування виплаченого членам ФГ доходу ПДФО.

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання

«Гарячі лінії»

Дата: 18 червня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42