Новини

КІК-2021: що потрібно знати вже зараз?

03.06.2020 / 18:24

Довгоочікуваний Закон України від 16.01.2020 р. № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (далі — Закон № 466) вже діє з 23 травня. Для бізнес-спільноти це стало не аби яким шоком, а ось податкові адвокати вже «потирають руки», вивчаючи нові норми «нової нормальності»!

Закон № 466 досить великий, тож у рамках детального огляду корисніше вивчати кожні новели окремо. Зрозуміло, що спочатку слід розглянути найбільш резонансну тему — КІК-податок та звітування про КІК!

Що ж запроваджує «відреформований» ПКУ? Вперше здійснюється спроба імплементувати Крок 3 Плану BEPS щодо CFC rules та запровадити оподаткування «умовних» прибутків українських резидентів у вигляді неотриманих прибутків від своїх іноземних структур. Але кожна деталь юридичної техніки Закону має значення, тому саме на них звернемо особливу увагу.

Платники КІК-податків

З 01.01.2021 р. запроваджується спеціальна КІК-звітність та оподаткування резидентів України (фізичних та юридичних осіб), які прямо або опосередковано володіють або конт­ролюють конт­рольовану іноземну компанію (далі — КІК) — іноземну юридичну особу або іноземне утворення без статусу юридичної особи.

Звітувати щодо КІК необхідно буде у більшості випадків, а от сплачувати додатковий податок — лише з нерозподіленого прибутку КІК і за наявності багатьох критеріїв.

Платником КІК-податку з прибутку КІК стає конт­ролююча особа, якою стане будь-яка фізична або юридична особа — резидент України, що є прямим чи опосередкованим власником або конт­ролером КІК:

  • володіє часткою в іноземній юридичній особі (далі — ІЮО) у розмірі більше ніж 50 %;

або

  • володіє часткою в ІЮО у розмірі більше ніж 10 % за умови, що кілька фізичних та/або юридичних осіб — резидентів України володіють частками в ІЮО, розмір яких у сукупності становить 50 і більше відсотків (застереження «Футбольної збірної»);

або

  • здійснює фактичний конт­роль над ІЮО.

При цьому ІЮО визнається будь-яке корпоративне утворення (об’єднання) або організація, наділена правом володіти активами, мати права та обов’язки та здійснювати діяльність від власного імені та незалежно від засновників, учасників або форми власності.

КІК-утворення: трасти, фонди та партнерства

КІК за своєю формою можуть бути також іноземним утворенням без статусу юридичної особи (далі — КІК-утворення), яким може стати будь-яке утворення, створене на підставі правочину або зареєстроване відповідно до законодавства іноземної держави без створення юридичної особи, яке відповідно до законодавства та/або документів, які регулюють її діяльність (особистого закону), має право здійснювати діяльність, спрямовану на отримання доходу (прибутку) в інтересах своїх учасників, партнерів, засновників, довірителів або інших вигодоотримувачів.

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання