Новини

Податкова революція — 2020: продовження тематичного огляду роз’яснень за мотивами Закону № 466

12.06.2020 / 13:23

Огляд підготувала Маріна ШЕМЯТКІНА, адвокат

Уже третій номер поспіль «Вісник» аналізує новації Закону України від 16.01.2020 р. № 466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві». Зрозуміло, що територіальні підрозділи ДПС також не стоять осторонь процесу роз’яснення ключових його положень. Тому пропонуємо читачам продовження огляду цих роз’яснень (з посиланням на першоджерело). Як і в першій частині, податківці досить ґрунтовно підійшли до аналізу Закону № 466.

Контрольовані іноземні компанії

Закон № 466 поповнює законодавство новим поняттям «контрольовані іноземні компанії» (КІК), дає визначення таким компаніям та визначає порядок їх оподаткування. Йдеться, зокрема, про:

 • запровадження концепції оподаткування прибутку КІК на рівні контролюючої особи — фізичної або юридичної особи, що є контролюючою особою такої компанії;
 • обов’язок подання контролюючими особами Звіту про КІК до контролюючого органу;
 • обмеження витрат за фінансовими операціями з пов’язаними особами.

КІК — компанія, зареєстрована за кордоном і знаходиться під контролем резидента України. У категорію КІК потрапляють не тільки юридичні особи, а й партнерства, трасти, фонди та благодійні організації.

Резидент України, який володіє офшором або іншою компанією за кордоном, має подати звіти про свої іноземні компанії, якщо:

 • його частка в іноземній компанії становить 50 % і більше;
 • його частка в іноземній компанії спільно з іншими резидентами України становить не менше 10 % (спільно 50 % і більше);
 • здійснює фактичний контроль над іноземною компанією.

Звіт про КІК повинен містити дані про компанію: країну реєстрації, структуру власності, інформацію про доходи, співробітників і рух коштів.

До Звіту додаються копії фінансової звітності КІК. Ці копії підтверджують розмір прибутку компанії за звітний рік. Перший Звіт про КІК доведеться подати за період 2021 — 2022 роки. Першим звітним роком стане 2021 рік.

Більш докладно про цю новацію — у матеріалі ГУ ДПС у Київській області.

Оподаткування доходів фізосіб 

ГУ ДПС у Миколаївській області не залишило без уваги передбачені Законом № 466 зміни щодо оподаткування доходів фізичних осіб та фізичних осіб — підприємців:

 • запроваджується оподаткування прибутку КІК;
 • оподатковується за основною ставкою 18 % дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року третього та наступних об’єктів рухомого майна (транспортних засобів) (перший об’єкт на рік залишається за нульовою ставкою, другий — за ставкою 5 %);
 • виключаються з переліку об’єктів, які не підлягають амортизації, вантажні авто фізичних осіб — підприємців на загальній системі оподаткування;
 • уточнюється перелік витрат для фізичних осіб — підприємців в частині витрат на сплату податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об’єкти нежитлової нерухомості, витрат на реконструкцію, модернізацію та інші види поліпшення основних засобів;
 • скасовується сплата податку на доходи фізичних осіб з пенсій, розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму;
 • звільняється від сплати 5 % ПДФО під час продажу об’єкта незавершеного будівництва за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки.

Податкова інформація від нотаріусів та ріелтерів

Порушення нотаріусом порядку та/або строків подання інформації щодо посвідчення договорів оренди об’єктів нерухомості в разі вчинення такої нотаріальної дії віднині тягне за собою накладення штрафу в розмірі 680 грн за кожне таке порушення. Про це інформують в ГУ ДПС в Івано-Франківській області. Аналогічний штраф застосовуватиметься і до ріелторів за порушення ними порядку та/або строків подання інформації про укладені за його посередництвом цивільно-правові договори про оренду нерухомості.

При цьому у разі вчинення нотаріусом чи ріелтором повторного аналогічного порушення, до них буде засновано штраф в розмірі 1 360 грн за кожне таке порушення.

Податкова знижка

ГУ ДПС у Тернопільській області звернуло увагу на уточнення переліку документів, які підтверджують витрати, що включають до податкової знижки. Йдеться про платіжні та розрахункові документи, зокрема квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери, що ідентифікують продавця товарів і особу, яка зверталася за податковою знижкою, а також копії договорів за їх наявності, в яких обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів і строк оплати за такі товари.

Законом № 466 установлено, що копії зазначених документів надаються разом з податковою декларацією, а оригінали цих документів підлягають зберіганню платником податку.

Таким чином, фізичні особи — платники ПДФО, які подаватимуть документи для отримання податкової знижки після 23.05.2020 р., зобов’язані разом з декларацією подавати копії документів, що підтверджують витрати, які включаються до податкової знижки.

При цьому у разі якщо платник податку зазначає при поданні податкової декларації лише реквізити електронного розрахункового документа, для підтвердження права такого платника на податкову знижку слід керуватися Державним сервісом перевірки квитанцій (check.gov.ua), який дає можливість перевірити факт оплати за кодом квитанції. Станом на кінець травня до сервісу підключено «ПриватБанк», «Монобанк», «А-Банк», Банк «Восток» тощо.

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання