Новини

Податкова знижка: що це і як вона допомагає зберегти сімейний бюджет

12.06.2020 / 13:26

Катерина ДЕНИСОВА, менеджер податково-юридичного департаменту («Делойт» в Україні»),
та Вікторія ЧОРНОВОЛ, партнер податково-юридичного департаменту («Делойт» в Україні)

У попередній статті розглядалися питання, що можуть виникнути у платника податку, який зобов’язаний подавати декларацію. Сьогодні поговоримо про ситуацію, коли подання декларації не є обов’язком платника податку, а подається «за бажанням» — для отримання податкової знижки.

Що треба знати про податкову знижку

Багато українців чули про податкову знижку як можливість повернути собі частину витрат сімейного бюджету. Однак, як свідчить практика, не всі громадяни розуміють, як правильно користуватися податковою пільгою в Україні.

До основних витрат, які декларуються громадянами з метою отримання податкової знижки (п. 3 ст. 166 ПКУ), належать:

 • частина суми процентів, сплачених за користування іпотечним кредитом;
 • сума коштів або вартість майна, перераховані (передані) у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям;
 • сума коштів, сплачених на користь закладів освіти для компенсації вартості навчання;
 • сума страхових платежів за договорами довгострокового страхування життя та пенсійні внески в рамках недержавного пенсійного забезпечення;
 • сума витрат на оплату допоміжних репродуктивних технологій;
 • оплата державних послуг, пов’язаних з усиновленням дитини;
 • сума коштів, сплачених у зв’язку з переобладнанням транспортного засобу;
 • сплата видатків на будівництво (придбання) доступного житла, визначеного законом (у тому числі на погашення пільгового іпотечного житлового кредиту, наданого на такі цілі, та процентів за ним);
 • сума коштів у вигляді орендної плати, фактично сплаченої платником податку, який має статус внутрішньо переміщеної особи.

Погодьтеся, людей, які мають одну або й кілька статей витрат з цього переліку, досить багато. Але чи є у вас знайомі, які користуються можливістю отримання податкової знижки? На наш погляд, таких людей набагато менше, ніж мало би бути. Основна причина — необхідність збору певних документів та власне процес заповнення і подання декларації, який для пересічного платника податків може видатися занадто важким і заплутаним. Ми спробуємо трішки «розплутати» це складне питання і розглянемо сьогодні механізм використання найпоширеніших витрат з наведеного переліку для отримання податкової пільги.

Передусім необхідно звернути увагу на те, що не вся сума витрат, здійснених протягом року, підлягає поверненню. На суму здійснених витрат зменшується база оподаткування. Відповідно податок зменшиться на суму, що дорівнюватиме 18 % від суми понесених витрат. Саме ці 18 % від суми витрат і буде повернуто у разі правильного оформлення та подання декларації.

Декларацію з метою оформлення податкової знижки слід подати до податкового органу не пізніше 31 грудня року, що настає за звітним. Якщо право на отримання знижки не використане протягом року, на наступний рік воно не переноситься.

Отримувачем знижки може бути фізична особа, яка має доходи у вигляді заробітної плати. Тож, наприклад, самозайняті особи, суб’єкти підприємницької діяльності, особи, які отримують тільки пасивні доходи, права на отримання податкової знижки не мають.

Також важливо, що сума витрат, які дають право на отримання знижки у звітному році, не повинна перевищувати суму річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у вигляді заробітної плати.

Основні документи, необхідні для оформлення податкової знижки:

 • копія паспорта;
 • довідка про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податку;
 • довідка про заробітну плату, отриману протягом звітного року;
 • копії документів, що підтверджують сплату (квитанції, платіжні доручення тощо);
 • документ, що підтверджує ступінь споріднення (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб), якщо витрати здійснено на користь члена сім’ї.

А тепер розглянемо конкретні приклади, коли громадяни мають право отримати податкову знижку та додаткові документи, що знадобляться для подання, враховуючи різні типи витрат.

Компенсація вартості навчання

Найчастіше з метою отримання податкової знижки декларують витрати на оплату освітніх послуг. За даними ДПС, минулого року серед усіх декларацій, поданих з метою отримання податкової знижки, таких було 80 %.

Задекларувати можна витрати на оплату власного навчання або навчання члена сім’ї першого ступеня споріднення (діти, чоловік або дружина, батьки) у закладах дошкільної, позашкільної, загально середньої, професійної (професійно-технічної) освіти та вищих навчальних закладах. При цьому слід зауважити, що основним видом діяльності закладу повинна бути саме освітня діяльність.

Окрім вищезазначених загальних документів, подається копія договору з навчальним закладом, де обов’язково має бути вказана вартість освітніх послуг.

Важливо, щоб платником у квитанції про оплату навчальних послуг був вказаний саме отримувач знижки, який подає декларацію. Оплата супутніх послуг, наприклад, харчування, не враховується.

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання