Новини

Фінмоніторинг для ФОП: що варто враховувати під час здійснення господарської діяльності?

19.06.2020 / 09:05

Про нові правила фінмоніторингу, які запрацювали з 28.04.2020 р. у зв’язку з набранням чинностіЗаконом України від 06.12.2019 р. № 361-ІХ «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (далі — Закон № 361), чули, мабуть, уже всі суб’єкти господарювання, і над тим, змінять ці правила їх роботу чи ні, напевно, замислилась переважна їх більшість. Про це читай туттуттут і тут.

Однією з цільових категорій, якої мають стосуватися нові правила фінансового моніторингу, є фізичні особи — підприємці (ФОП). І насамперед це пов’язано з бажанням держави більшою мірою дисциплінувати приватних підприємців, які у своїй господарській діяльності досить тісно переплітають бізнес і приватне життя, часто з огляду на низький рівень державного контролю зменшують свій оподатковуваний прибуток, тим самим недоплачуючи податки до бюджету, активно беруть участь у схемах мінімізації податкової бази юридичних осіб тощо.

Якщо раніше в приватному бізнесі переважали готівкові розрахунки, зафіксувати порушення в яких можна було лише фактично виявивши його (як кажуть — спіймавши за руку), то в епоху стрімкого розвитку безготівкових розрахунків запровадження дієвого контролю переходить із рангу питання фізичного контролю в ранг питання ефективного ІТ-рішення. Розумно поставлена програма в автоматичному режимі має за встановленими критеріями ідентифікувати сумнівні операції, а вже більш докладний аналіз відібраних операцій може здійснювати кваліфікований спеціаліст.

Тобто зрозуміло, що нові правила фінансового моніторингу покликано встановити більш жорсткий контроль, але з’ясуємо, за чим встановлюється контроль та яким критеріям має відповідати та чи інша операція (сукупність операцій), аби потрапити під такий контроль. Адже, як кажуть, обізнаний — означає озброєний.

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання