Новини

Підсумки тижня

26.06.2020 / 12:04

Огляд підготувала Вікторія АЛЕКСЄЄВА, консультант з питань оподаткування

Електронний кабінет: з 1 липня вимоги про сплату недоїмки з ЄСВ додатково надсилатимуться онлайн

ГУ ДПС у м. Києві проінформувало про чергову новацію — з 1 липня в ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» станеться ще одна зміна, яка стосується порядку надсилання платникам ЄСВ вимог про сплату недоїмки з ЄСВ. Таке надсилання здійснюватиметься за правилами листування з платниками податків, установленими ст. 42 ПКУ.

Це означає, що платники, які подають звітність в електронному вигляді та пройшли ідентифікацію онлайн в Електронному кабінеті, так само отримуватимуть у цьому кабінеті й вимоги про сплату ЄСВ.

Консультування платників податків: приєднуйтеся до чатів ДПС

ДПС впроваджено нову послугу для платників податків — надання інформаційно-довідкових послуг у чатах популярних месенджерів Viber та Telegram. Приєднатися до чатів можна:

  • з вебпорталу ДПС України, розділ «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс»;
  • з сайта Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу (скорочено ЗІР) або його мобільної версії.

Найчастіше платники зверталися з питань ПДВ, ЄСВ, ПДФО, порядку застосування РРО, прав та обов’язків платників податків.

Для уникнення неоднозначного трактування положень законодавства всі відповіді надаються з використанням ЗІР. Станом на 1 червня цього року База знань налічує 10,8 тис. уніфікованих запитань — відповідей.

Податкове адміністрування: ДПС активно видає безкоштовні кваліфіковані сертифікати відкритих ключів

За повідомленням ДПС протягом січня — травня поточного року послугами Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг ІДД скористались 171,9 тис. клієнтів. Їм безкоштовно видано 461,8 тис. кваліфікованих сертифікатів відкритих ключів.

Найчастіше послугами надавача користуються фізичні особи — 99,7 тис. Вони отримали понад 200,5 тис. електронних ключів.

Також протягом вказаного періоду 2020 року 72,2 тис. юридичних осіб отримали 261,2 тис. кваліфікованих сертифікатів.

Електронним сервісом повторного формування сертифікатів за електронним запитом скористалися 60,2 тис. клієнтів, з яких 29,9 тис. — юридичних та 30,3 тис. — фізичних осіб. За електронними запитами сформовано 122,1 тис. сертифікатів.

Усього з початку діяльності надавача видано майже 8,7 млн кваліфікованих сертифікатів відкритих ключів.

Нагадаємо, що за допомогою сервісу повторного формування сертифікатів за електронним запитом кожен клієнт має змогу самостійно у режимі 24/7, а головне — дистанційно, протягом 2 — 3 хв. отримати новий сертифікат, який матиме строк чинності до 2 років. Таким чином, клієнтам центру не потрібно витрачати свій час та особисто відвідувати центр для отримання сертифіката.

Реєстр роздрібних цін: бізнесу доведеться декларувати збільшення цін

Кабмін ухвалив постанову про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення, необхідні для запобігання поширенню коронавірусної хвороби. Йдеться про антисептики, дезінфектори, окремі лікарські засоби, засоби індивідуального захисту, хліб, молоко, крупи тощо.

Документ передбачає необхідність здійснення декларування зміни роздрібних цін на ці товари у разі їх збільшення.

Для забезпечення прозорості процесу на період карантину запущено новий сервіс із декларування цін, а також дашборд, де українці зможуть відслідковувати зміни вартості товарів певних категорій.

«Під час пандемії товари першої необхідності мають бути доступні кожному. Тому, ми розробили та запустили зручний сервіс із декларування цін для бізнесу. А також забезпечили доступ для всіх громадян України до цієї інформації через спеціальний дашборд. Так ми зможемо слідкувати за тим, щоб товари першої необхідності міг придбати кожен», — прокоментував віцепрем’єр-міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров. 

Відтепер представники бізнесу через кабінет (price.consumer.gov.ua) мають подавати інформацію про зміну вартості товарів у разі збільшення ціни на 5 — 10 %. Інформація зберігатиметься у центральній базі даних у вигляді єдиного реєстру. Інспектори Держпродспоживслужби через кабінет будуть моніторити процес та слідкувати за тим, щоб товари першої необхідності були доступні для населення у період пандемії. А українці зможуть відслідковувати зміни цін через публічний дашборд.

Сервіс надасть можливість зручного декларування зміни цін для бізнесу та уникнення зайвої бюрократії та додаткових витрат. Крім того, забезпечить доступ для українців до інформації про зміни цін на товари першої необхідності.

При цьому декларування цін — тимчасовий захід, який було введено лише на період карантину. Після — ринок має повернутись до звичного режиму саморегуляції.

«Сплячі» ФОП: ЄСВ-борги будуть списані за певних вимог

ГУ ДПС у Рівненській області звернуло увагу на той факт, що з 03.06.2020 р. діють норми Закону України від 13.05.2020 р. № 592-IX «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників», які стосуються списання суми недоїмки, нараховані платникам ЄСВ з числа фізичних осіб — підприємців (крім підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, за період з 01.01.2017 р. до 03.06.2020 р., а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки  якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що оподатковується ПДФО.

Для цього платники упродовж 90 календарних днів з дня набрання чинності Законом № 592 мають подати:

  • фізичні особи — підприємці (крім підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) — держреєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи заяву про держреєстрацію припинення підприємницької діяльності та до податкового органу — звітність з ЄСВ за період з 01.01.2017 р. до 03.06.2020 р., якщо вона не була подана раніше;
  • особи, які провадять незалежну професійну діяльність, — до податкового органу за основним місцем обліку заяву про зняття з обліку як платника ЄСВ та звітність з ЄСВ за період з 01.01.2017 р. до 03.06.2020 р., якщо вона не була подана раніше.

Після того, як буде підтверджено вчинення вищевказаних дій, податковий орган протягом 15 робочих днів проведе камеральну перевірку, за результатами якої прийме рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову. Відмовитися від списання він може за умови, якщо за результатами перевірки буде встановлено, що:

  • платник податків отримав дохід (прибуток) протягом періоду з 01.01.2017 р. до дня набрання чинності Законом № 592;
  • суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником або стягнуті.

Якщо ж суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були частково самостійно сплачені платником та/або стягнуті, тоді податковий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені у частині, що залишилася несплаченою.

Вимогу про сплату суми недоїмки, штрафних санкцій і пені вважатимуть відкликаною у день прийняття податковим органом рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.

Нараховані та сплачені або стягнуті за зазначений період суми недоїмки, штрафних санкцій і пені не підлягають поверненню.

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання