Новини

ПДВ: коли виникає кримінально-правова кваліфікація пов’язаних із ним діянь?

07.07.2020 / 14:17

Микита ЗАДОРОЖНИЙ, адвокат ID Legal Group

Складно помилитись, стверджуючи, що податки та все, що з ними пов’язано, мають неабиякий інтерес — як для пересічних громадян, так і для представників бізнес-середовища. Тому раз у раз у них виникають практичні запитання щодо обов’язку сплачувати податки та можливої відповідальності за його порушення. 
Цього разу пропонуємо розібратись із запитанням: чи будь-які дії стосовно ПДВ, щодо яких у контролюючих органів виникнуть сумніви у їх законності, підпадають під дію ст. 212 ККУ?

Неодноразово вже було розкрито аспекти поширення дії ст. 212 ККУ на умисні діяння, які призвели до фактичного ненадходження до бюджетів сум податків, передбачених системою оподаткування. При цьому на сьогодні ці суми не можуть бути меншими за 3,153,000 грн.

Це стосується всіх податків та зборів, а питання ставилося саме про ПДВ.

ПДВ має дві «іпостасі»: податкове зобо­в’язання та податковий кредит, а майновий інтерес є різницею між першим та другим.

Залежно від результатів діяльності платника ПДВ (їх податковий аспект) така різниця може бути або позитивною (чи суто теоретично дорівнювати нулю), або мати від’ємне значення.

Позитивне значення різниці визначає розмір суми ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету, а от від’ємне значення залежно від наявності податкового боргу може бути або враховане при зменшенні розміру такого боргу, або відшкодоване платнику з державного бюджету.

Тобто незаконні дії можуть призвести до двох ситуацій: або платник не доплатить до бюджету внаслідок безпідставного зменшення його зобов’язань, або збільшить розмір своїх грошових активів через отримання такого самого безпідставного відшкодування.

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання