Новини

Функціональний аналіз: у чому його важливість та сутність для цілей ТЦУ?

10.07.2020 / 10:42

Ангеліна КРАВЦОВА, консультант Департаменту трансфертного ціноутворення АФ «Аудит-Інвест»

Довільна форма складання документації з трансфертного ціноутворення (далі — ТЦУ), яка може подаватись у вигляді єдиного документа або сукупності документів, передбачена ПКУ. Однак ПКУ встановлено обов’язковий перелік інформації, яку зазначена документація повинна містити (пп. 39.4.6 ст. 39 ПКУ). Однією з обов’язкових складових є аналіз функцій, ризиків та активів сторін контрольованої операції.

«Документація з трансфертного ціноутворення (сукупність документів або єдиний документ, складений у довільній формі) повинна містити таку інформацію:

функціональний аналіз контрольованої операції: відомості про функції осіб, що є сторонами (беруть участь) у контрольованій операції, про використані ними активи, пов’язані з такою контрольованою операцією, та економічні (комерційні) ризики, які такі особи враховували під час здійснення контрольованої операції».

Навіщо ж потрібен функціональний аналіз?

Основною метою проведення функціонального аналізу є розгляд наявних фактів про здійснені контрольовані операції через призму функцій, що виконуються сторонами операції, ризиків, що зазначені сторони на себе приймають, і активів, які використовуються з метою визначення розподілу загального прибутку від операції між сторонами.

Настановами ОЕСР визначено, що у ринковій економіці в угодах між незалежними підприємствами компенсація за виконання подібних функцій серед різних видів діяльності тяжіє до вирівнювання (п. 2.24 розділу ІІ Настанов ОЕСР щодо трансфертного ціноутворення для транснаціональних компаній та податкових служб). На противагу, ціни за різну продукцію тяжіють до вирівнювання лише до тієї міри, до якої така продукція може заміщувати іншу. Оскільки маржа валового прибутку представляє валову компенсацію після вирахування витрат на продаж за виконані особливі функції (з урахуванням використаних активів та взятих на себе ризиків), відмінності в товарах є менш значущими. Тому при застосуванні методів рентабельності для визначення порівнянних угод вкрай важливо проводити порівняння функцій (ризиків та активів) досліджуваної сторони в контрольованій операції з функціями (ризиками та активами) сторін в потенційно зіставних неконтрольованих операціях.

Результати проведеного функціонального аналізу, крім іншого, є підставою для вибору методу ТЦУ та визначення сторони контрольованої операції, яка буде досліджуватись відповідно до вимог ПКУ. Зокрема, відповідно до вимог ПКУ:

«Відповідність умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки» визначається за допомогою застосування методу трансфертного ціноутворення, який є найбільш доцільним до фактів та обставин здійснення контрольованої операції, крім випадків, коли цим Кодексом визначені вимоги щодо обов’язковості застосування конкретного методу встановлення відповідності умов контрольованих операцій принципу «витягнутої руки» для контрольованих операцій певного виду» (пп. 39.3.2.1 ст. 39 ПКУ).

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання