Новини

Податковий кримінал, або Першочергові заходи безпеки директора підприємства як службової особи, відповідальної за сплату податків

16.07.2020 / 06:54

Вікторія ГОРОЖАНОВА, адвокат ID Legal Group

Як усім відомо, суб’єктом складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 212 ККУ, є платники податків. У разі якщо це юридична особа, такими є службові особи — директор і головний бухгалтер підприємства, а за відсутності головного бухгалтера — директор одноосібно. Довести провину засновників підприємств в разі якщо вони давали прямі вказівки директору або головному бухгалтеру щодо ненарахування або несплати податків, вкрай складно.
Таким чином, директор підприємства стає потенційним підозрюваним у 90 % випадків. Як максимально убезпечити себе директору і які зробити для цього можливі заходи?

Перший захід

До загальних обов’язків, покладених на директора підприємства, насамперед входить загальне керівництво підприємством і організація робочого процесу. Саме в рамках організації робочого процесу директору безальтернативно слід найняти кваліфікованого фахівця на посаду головного бухгалтера, щоб виконати свій обов’язок щодо здійснення процесу нарахування та сплати податків до бюджету. Або скористатися послугами аутсорсингової компанії шляхом укладення договору на послуги бухгалтерського аутсорсингу.

Другий захід

Директор, який не має економічної освіти, навряд чи розбереться в бухгалтерських записах і процесах нарахування податків. Але для виконання свого обов’язку за контролем над бухгалтерією в цілому і нарахування та сплати податків в тому числі він може вимагати у бухгалтера щомісячний звіт, складений зрозумілою мовою для людини без економічної освіти, з розшифровкою фінансово-господарських операцій за місяць, які підлягають оподаткуванню. За наявності таких звітів у директора у вигляді порушення може мати місце лише бухгалтерська помилка або навмисна дія бухгалтера при складанні податкової звітності із заниження податків, що буде входити до сфери відповідальності тільки головного бухгалтера. Безперечно при цьому з директора не знімається обов’язок контролю за своєчасністю та повнотою сплати податків до бюджету. Директор це може здійснити виключно шляхом контролю за діями головного бухгалтера.

Третій захід

Крім заниження податків безпосередньо в податковій звітності одним з поширених способів умисного ухилення від сплати податків є взаємини з підприємствами з ознаками фіктивності (безтоварні операції). Щоб уникнути або максимально знизити директору відповідальність за такі взаємини, можливо обмежити його права на укладання угод на суму, що перевищує певну суму, без письмової згоди засновників, а також попередньої перевірки контрагента на ознаки фіктивності (благонадійності) з письмовим звітом. Як правило, угоди з підприємствами з ознаками фіктивності відбуваються на великі суми, що стартують приблизно від 100 000 грн. Участь в угоді безпосередньо засновників і письмові звіти про благонадійність контр­агента стануть доказами відсутності у директора наміру ухиляння від сплати податків.

Наведено аж ніяк невичерпний перелік заходів, що забезпечують безпеку директора як службової особи, яка несе відповідальність за достовірність та повноту сплати податків до бюджету. Для детальних консультацій з цих питань варто звертатися до профільних фахівців.