Новини

Валютні кредити: мораторій на примусове відчуження заставленого майна за валютними кредитами пропонують продовжити

16.07.2020 / 11:00

Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендує Верховній Раді прийняти в цілому законопроєкт щодо мораторію на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті.

На засідання Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики в режимі відеоконференції, яке відбулося 15 липня було розглянуто проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо мораторію на стягнення майна громадян України, аданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті» (законопроєкт №3640), яким пропонується продовжити мораторій на примусове відчуження (звернення стягнення) на єдине житло позичальників (майнових поручителів, поручителів), заставлене як забезпечення виконання зобов’язань позичальників за валютними кредитами до набрання чинності законом, який врегульовує питання особливостей здійснення реструктуризації за кредитами в іноземній валюті, наданими кредитними установами – резидентами України фізичним особам.

В обговоренні цього законопроєкту взяла участь голова депутатської фракції політичної партії ВО «Батьківщина» Юлія Тимошенко, яка поінформувала, що лідери більшості фракцій і груп направили лист Голові Верховної Ради, у якому пропонують у разі схвалення на Комітеті розглянути цю законодавчу ініціативу на засіданні Верховної Ради у четвер, 16 липня, і прийняти за основу і в цілому. За її словами, законопроєкт необхідно розглянути до депутатських канікул, оскільки завершується дія мораторію на вилучення житла, що стало заставою для таких кредитів.

За словами автора законопроєкту, народного депутата Олександра Дубінського, мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті, діє відповідно до Закону України «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті» в Україні з 2014 року. Цей мораторій був введений з метою забезпечення соціального захисту громадян та забезпечення неможливості примусового позбавлення єдиного житла позичальників, які отримали кредити в іноземній валюті у період, який передував періоду стрімкого знецінення національної валюти, або їх майнових поручителів.

У квітні 2019 року набув чинності Кодекс України з процедур банкрутства, який не вирішив питання щодо особливостей погашення (реструктуризації, тощо) заборгованості даної категорії позичальників, проте скасовує мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті, з 21 жовтня 2020 року.

Олександр Дубінський поінформував, що пропонований законопроект продовжує дію вказаного мораторію і таким чином підтримує людей, а також дає Верховній Раді час на врегулювання даного питання. Він також сказав, що вважає за недоцільне обмежувати строки продовження даного мораторію, а встановити його дію до законодавчого вирішення питання реструктуризації заборгованості.

У засіданні і режимі відеоконференції взяли участь представники Національного банку України, які поінформували, що НБУ виступає проти продовження мораторію, оскільки вважає, що «є достатньо механізмів для вирішення даного питання, а подовження дії цього Закону створить небезпечний прецедент для розвитку іпотеки як такої, в тому числі і іпотеки в національній валюті, що буде шкідливо для розвитку кредитування в Україні». За інформацією Нацбанку: «Йдеться про 44 тисячі договорів на загальну суму в еквіваленті 29 мільярдів гривень (основна сума і відсотки)».

Свою позицію з даного питання висловили також представники Асоціації банків України і учасники у мітингу під Верховною Радою — громадяни, які мають валютні іпотечні кредити, надані під заставу житла.

Комітет прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді проект Закону №3640 прийняти за основу і в цілому з урахуванням пропозиції Комітету щодо продовження дії мораторію до 1 січня 2022 року і з урахуванням техніко-юридичних правок.