Новини

Податковий мораторій: питання правомірності документальної перевірки під прикриттям камеральної

22.07.2020 / 11:10

Як відомо, у зв’язку з поширенням коронавірусу законодавець запровадив мораторій на проведення документальних планових та позапланових перевірок (крім тих, що стосуються бюджетного відшкодування). Здавалося б, таке послаблення спрямовано на підтримку бізнесу в ситуації, що склалася. Однак у межах проведення камеральних перевірок податкової звітності платники податків дедалі частіше стали отримувати запити про надання інформації.

Що цікаво? Запитувана в таких запитах інформація стосується швидше перевірки суті задекларованих показників, аніж правильності заповнення звітності, і, очевидно, є спробою провести документальну перевірку в період дії заборони на її проведення.

Результатом надання відповідей на такі запити можуть бути істотні та безпідставні донарахування грошових зобов’язань.

Водночас з аналізу законодавства та судової практики автори доходять висновку, що подібні дії податкових органів, як правило, неправомірні.

Запит повинен відповідати вимогам податкового законодавства

Перший момент, на який варто звернути увагу при отриманні подібного запиту, чи є взагалі підстави для його направлення та, власне, чи зобов’язаний платник податків надавати на нього відповідь.

Згідно з п. 73.3 ст. 73 ПКУ контролюючі органи мають право звернутися до платників податків із письмовим запитом про надання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань та її документального підтвердження.

Запит підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу та повинен містити:

...

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання