Новини

Тимчасове вилучення та арешт майна: які строки встановлено для правомірного його притримання?

05.08.2020 / 12:36

Микита ЗАДОРОЖНИЙ, адвокат ID Legal Group

На відміну від переважної більшості співробітників вітчизняних підприємств їхні очільники та власники не завжди поділяють п’ятничний, майже святковий настрій своїх підлеглих, оскільки за вже сталою практикою вечір цього дня часто закінчується проведенням співробітниками ДФС обшуків в офісах та виробничих приміщеннях.

При цьому найбільш неприємним є не саме проведення обшуку (хоча і в ньому мало задоволення), а його наслідки у вигляді вилучення майна.

Відомо, що обшук і вилучення в його ході майна мають проводитись лише на підставі ухвали слідчого судді і тільки в ме­жах, визначених нею (не враховуючи виняткові випадки, передбачені частиною третьою ст. 233 КПК України). Втім багато хто стикався з наслідками застосування частини сьомої ст. 236 КПК України, яка фактично видає слідчому карт-бланш на вилучення всього, що впаде йому в око, навіть якщо воно не передбачене у відповідній ухвалі, і зводить нанівець здійснення судового контролю за додержанням стороною обвинувачення законності під час здійснення досудового розслідування.

Тому майже кожен обшук закінчується так званим тимчасовим вилученням майна під обґрунтування: «Може мати значення для кримінального провадження».

Значення для кримінального провадження — категорія доволі оціночна, а тому вагомість цього доводу слід оцінювати з огляду на конкретні обставини кожного окремого випадку.

Водночас всі випадки вилучення майна, не передбаченого ухвалою слідчого судді про обшук, об’єднує така ознака як тимчасовість вилучення.

Що означає «тимчасовість вилучення»?

Тимчасовість вилучення означає те, що вилучивши не передбачене ухвалою про обшук майно, слідчий не може зберігати його у ­себе безкінечно і з настанням певних обставин чи зі спливом певного строку повинен повернути його особі, у якої таке майно було вилучено.

Про такі обставини йтиметься в одній з наступних публікацій, а зараз пропонуємо приділити увагу строкам, які впливають на долю вилученого майна. Тимчасово вилучене майно слідчий не може залишити у себе за власним чи навіть прокурора рішенням. Тому і той, і інший для забезпечення можливості зберегти у себе тимчасово вилучене під час обшуку майно повинні звернутися до слідчого судді із клопотанням про арешт такого майна.

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання