Новини

Підтвердження повноважень адвоката: якими документами та в чому проблема?

11.08.2020 / 10:29

Микита ЗАДОРОЖНИЙ, адвокат ID Legal Group

На жаль, у сучасних реаліях українським адвокатам залишається лише мріяти про те, що під час надання правової допомоги вони можуть зосередитись саме на ній та інтересах клієнта, а не відволікатись на постійний моніторинг правозастосовної практики на предмет того, чи раптом не змінилися погляди головних її учасників на, здавалося б, давно вже вирішене питання. Одним із таких питань є перелік документів, якими адвокат може підтвердити свої повноваження у конкретному кримінальному провадженні.

Постає питання: а в чому ж проблема — подивився в закон і знайшов відповідь. Але не так все просто. Хоча б тому, що самі закони, які регламентують порядок документального підтвердження адвокатських повноважень, прописані так, що неможливо робити однозначні висновки з цього приводу.

Що зазначено у профільному Законі?

Так, наприклад, частиною першою ст. 26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» під договір про надання правової допомоги, довіреність, ордер, доручення відповідного органу безоплатної правової допомоги «виділяється» окремий пункт і кожен з них окремо називається документом, яким можна підтвердити повноваження адвоката.

До того ж частиною другою цієї статті навіть надається визначення ордера, в якому додатково вказується на можливість підтвердити ним повноваження адвоката.

Які вимоги встановлено КПК?

Поряд із згаданим Законом, питання підтвердження повноважень адвоката (захисника) у кримінальному провадженні регулюється також і КПК.

Однак встановлюючи відповідні вимоги, автори Кодексу чомусь вирішили, що згадані документи не заслуговують на окремий пункт для кожного і п­оєднали їх в п. 2 частини першої ст. 50 КПК. При цьому так, що сполучник «або», який допускає варіативність, стосується лише доручення органу БПД, а договір та ордер прописані через кому, що може призвести до думки про те, що наявність обох цих документів є обов’язковою.

Незважаючи на очевидність того, що використані формулювання є наслідком лише відверто незадовільної законодавчої техніки авторів Кодексу, а також з огляду на «спеціальність» норм КПК щодо регулювання кримінального процесу стосовно норм будь-яких інших актів (крім Конституції), правнича спільнота зіткнулась із «проблемою» документів на підтвердження повноважень захисника.

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання