Новини

За невиконання встановленого державою обов’язку запроваджена нею відповідальність не настає лише у тому разі, коли держава не створила умов для виконання такого обов’язку

14.08.2020 / 08:30

Верховний Суд виходить з того, що під податковим обов’язком платника розуміється не винятково обов’язок зі сплати конкретного податку. Сплата податку є реалізацією основного обов’язку платника податків і може бути розглянута як податковий обов’язок у вузькому розумінні. Однак податковий обов’язок у широкому розумінні включає в себе обов’язок з ведення податкового обліку; обов’язок зі сплати податків і зборів; обов’язок з подання податкової звітності. Податковий обов’язок у широкому розумінні можна диференціювати і за видовими обов’язками платника податків, що виникають щодо кожного податку чи збору. Сукупність таких окремих обов’язків і складатиме комплекс податкових обов’язків платника податків або податковий обов’язок у широкому розумінні.

Системний аналіз норм податкового законодавства дав Суду підстави для висновку, що реєстрація податкової накладної в ЄРПН є одним із елементів податкового обов’язку, який закріплений для усіх платників податків (продавців), незалежно від форм власності або специфіки діяльності. Тим самим у правовій державі закріплюється принцип рівності обов’язків таких суб’єктів господарювання перед державою та передбачуваності дій конт­ролю­ючих органів за їх невиконання (неналежне або несвоєчасне виконання). Невиконання (неналежне або несвоєчасне виконання) такого обов’язку утворює склад податкового правопорушення.

Так, з огляду на вимоги п. 109.1 ст. 109 ПКУ можна констатувати, що податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб конт­ролю­ючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених ПКУ та іншим законодавством, конт­роль за дотриманням якого покладено на конт­ролю­ючі органи.

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання