Новини

Допомога працівнику по частковому безробіттю: що з оподаткуванням ПДФО та ВЗ?

27.08.2020 / 12:40

Порядок надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, визначений ст. 471 розділу VIII Закону України від 05.07.2012 р. № 5067-VІ «Про зайнятість населення» із змінами та доповненнями (далі — Закон № 5067).

Згідно з частиною першою ст. 471 Закону № 5067 сума допомоги по частковому безробіттю на період карантину надається роботодавцям, у тому числі фізичним особам — підприємцям, які є застрахованими особами, із числа суб’єктів малого та середнього підприємництва на строк зупинення (скорочення) діяльності, а також протягом 30 календарних днів після завершення карантину.

Частиною дев’ятою ст. 471 Закону № 5067 передбачено, що розмір, порядок надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, визначаються постановою КМУ від 22.04.2020 р. № 306.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб податком на доходи фізичних осіб регламентується розділу IV ПКУ від 02.12.2010 р. № 2755-VI із змінами та доповненнями.

Пунктом 163.1 ст. 163 ПКУ визначено, що об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Статтею 165 ПКУ встановлено вичерпний перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема суми страхових виплат, які отримує платник податку з фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування згідно із законом (пп. 165.1.1 ст. 165 ПКУ).

 Підпунктом 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ передбачено, що звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою).

Водночас з 29 травня 2020 року набрав чинності Закон України від 13.05.2020 р. № 591-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)», яким внесено зміни до ПКУ в частині звільнення від оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором доходу платника податку у вигляді допомоги по частковому безробіттю на період карантину.

Так, у розділі XX ПКУ підрозділ 1 доповнено, зокрема, п. 13, відповідно до якого на період з 2 квітня 2020 року до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку на доходи фізичних осіб не включаються доходи у вигляді допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, які виплачуються (надаються) роботодавцем відповідно до ст. 471 Закону № 5067.

Крім того, у підрозділі 10 розділу XX ПКУ п. 161 доповнено пп. 1.10, згідно з яким звільняються від оподаткування військовим збором доходи, зазначені в п. 13 підрозділу 1 розділу XX ПКУ.

Водночас п. 164.2 ст. 164 ПКУ визначено перелік доходів, що включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПКУ (пп. 164.2.20 ст. 164 ПКУ).

Відповідно до п. 167.1 ст. 167 ПКУ ставка податку становить 18 % бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у підпунктах 167.2 — 167.5 ст. 167 ПКУ).

Також вказані доходи є об’єктом оподаткування військовим збором за ставкою 1,5 % (підпункти 1.2 — 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).

Податковий агент, поняття якого наведено у пп. 14.1.180 ст. 14 ПКУ, що нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку на доходи фізичних осіб 18 %, визначену в ст. 167 ПКУ, та ставку військового збору 1,5 %, визначену в пп. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ (пп. 168.1.1 ст. 168 ПКУ).

Враховуючи викладене, сума допомоги по частковому безробіттю на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, яка перерахована Фондом загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття роботодавцю та виплачена працівнику відповідно до ст. 471 Закону № 5067, з 2 квітня 2020 року звільняється від оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором.

Водночас слід урахувати, що сума допомоги по частковому безробіттю на період здійснення зазначених заходів, яка нарахована до 2 квітня 2020 року, оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим збором на загальних підставах.

За матеріалами ГУ ДПС у Полтавській області