Новини

Як з курчат та фруктів зробити будівельні матеріали – «лайфхак» від «схемщиків»

08.09.2020 / 18:00

Головне управління ДПС у Донецькій області повідомляє, що з метою попередження формування схемного податкового кредиту, за результатами роботи у січні — серпні 2020 року Головним управлінням ДПС у Донецькій області виявлено та зупинено схеми ухилення несумлінними платниками податків Донецької області від оподаткування податком на додану вартість шляхом підміни номенклатури придбаних товарів  —   «скрутку», або «пересорт». 

1)    Суть схеми: підприємство «А» реєструє податкові накладні в ЄРПН на реалізацію підприємству «Б» Донецької області алкогольних напоїв, часток курчат-бройлерів, фруктів. Після цього підприємство «Б» на загальну суму сформованого за операціями придбання податкового кредиту виписує та реєструє в ЄРПН податкові накладні з такою ж номенклатурою на підприємство «В». Цього ж дня або наступного підприємство «Б», не виходячи за межі обсягів постачання, зазначених у зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних, реєструє в ЄРПН розрахунки коригування, якими повністю змінює номенклатуру зазначених товарів на номенклатуру промислових товарів (бітум, труби, ланцюги з чорного металу), на придбання яких підприємством «Б» постачальниками податкові накладні в ЄРПН не реєструвались. Таким чином, за наслідками роботи схеми підприємство «В» отримало змогу розповсюджувати схемний податковий кредит для мінімізації податкових зобов’язань замовникам, у тому числі вигодонабувачам. 

Результати попередження схеми — у системі електронного адміністрування податку на додану вартість зупинено розповсюдження сформованого ризиковими платниками податку по ланцюгу постачання ліміту у розмірі майже 12 млн грн. 

2)    Суть схеми, яка є більш витонченим варіантом вищевикладеної схеми: на буферне (вигодоформуюче) підприємство «Б» Донецької області підприємство «А»  — виробник реального сектору економіки – реєструє податкові накладні в ЄРПН на реалізацію курятини. Після цього підприємство «Б» реєструє в ЄРПН на підприємство «В» податкову накладну, у якій 99,9 % номенклатури товарів складає курятина, а 0,01 % — номенклатура товарів, яка не реалізовувалась підприємству «Б» згідно з відомостями ЄРПН (тобто «фіктивна» номенклатура). Згодом підприємство «Б» реєструє в ЄРПН перший розрахунок коригування, яким змінюється зазначена пропорція товарів на зворотну, а саме: 99,9 % становить вже «фіктивна» номенклатура товарів, а 0,01 % — курятина, з одночасним зворотнім коригуванням обсягів постачання таких товарів. Наступним зареєстрованим в ЄРПН розрахунком коригування підприємство «Б» остаточно змінює номенклатуру курятини на номенклатуру потрібних замовнику товарів без коригування кодів УКТЗЕД. За результатами роботи схеми у підприємства «В» сформовано податковий кредит з податку на додану вартість за рахунок номенклатури потрібних замовнику товарів, яка напряму або через вигодотранспортуючі (транзитні) підприємства розповсюджується вигодонабувачам (у тому числі підприємствам реального сектору економіки). 

Результати попередження схеми — у системі електронного адміністрування податку на додану вартість зупинено розповсюдження сформованого ризиковими платниками податку по ланцюгу постачання ліміту у розмірі 174,8 тис. грн. 

На даний час встановлено відсутність підприємств  учасників схем № 1, № 2 та їх посадових осіб за податковою адресою; встановлюється наявність у діях їх посадових осіб ознак злочину. 

Наразі можливість реєстрації учасниками схем податкових накладних/розрахунків коригування з метою формування податкового кредиту з ознаками фіктивності для підприємств реального сектору економіки попереджена.