Новини

Послуги з розробки програмної продукції: чи повинні вони обкладатися ПДВ?

09.09.2020 / 09:09

Віталій СМЕРДОВ, партнер CroweLF Ukraine, позаштатний консультант Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики

Операції з поставки програмної продукції, а також операції з програмною продукцією, які не є роялті за пп. 14.1.225 ст. 14 ПКУ, звільняються від ПДВ на підставі п. 261 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ. Стосовно ж послуг з розробки програмної продукції, то, на думку податкової служби, ПДВ-наслідки залежать від того, чи відбувається передача прав інтелектуальної власності за підсумками такої розробки, чи ні.

На цьому наголошується в ІПК від 17.08.2020 р № 3390/ІПК/99-00-05-06-02-06. Податкова служба вважає, що в тих випадках, коли права інтелектуальної власності на програмну продукцію виникають одразу у замовника (без їх переходу від виконавця), таку операцію можна кваліфікувати як поставки програмної продукції, і вона повинна:

  • не обкладатися ПДВ у зв’язку з тим, що місце поставки розташоване за межами митної території України, — у тих випадках, коли замовником є ​​нерезидент (п. 186.3 ст. 186 ПКУ);
  • обкладатися ПДВ за ставкою 20 % на загальних підставах, — якщо замовником є резидент України.

При цьому операція може вважатися поставкою програмної продукції і підпадати під ПДВ-пільгу відповідно до п. 261 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ (або під не об’єкт згідно з п. 196.1.6 ст. 196 ПКУ) тільки в тому випадку, коли відповідно до умов договору права інтелектуальної власності спочатку виникають у виконавця і тільки потім передаються замовнику.

Автор хотів би посперечатися з такою позицією, адже ПКУ не містить умов про те, що для застосування зазначеної ПДВ-пільги повинна мати місце передача майнових прав від виконавця до замовника.

Також варто звернути увагу на такі два аспекти:

  • у контракті не завжди вдається узгодити з замовниками/виконавцями такий підхід (особливо, якщо контрагентом є нерезидент). З урахуванням зазначеної позиції податкової служби є сенс сформулювати контракт таким чином, щоб у ньому формально фігурували умови про передачу майнових прав інтелектуальної власності від виконавця замовнику (навіть якщо фактично вони одразу виникатимуть на рівні замовника), в тому числі доцільно готувати акти приймання-передачі таких прав і програмної продукції;
  • Комітет ВРУ з питань податкової та митної політики в листі від 29.06.2019 р. № 04-27/10-360 у минулому висловлював позицію, яка відрізняється від підходу ДПС, і яка саме зводилася до того, що ПДВ-пільга згідно з п. 261 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ застосовується до послуг з розробки програмної продукції навіть у тому випадку, якщо права на неї виникають у замовника.

На думку автора, висновок Комітету з цього питання правильний і сподіваємося, що податкова служба все-таки враховуватиме його підхід у роз’яснювальної та перевірній практиці.