Новини

Спрощена система оподаткування для юридичних осіб: відповіді податківців на актуальні запитання «гарячої лінії»

23.09.2020 / 13:00

Нещодавно в ГУ ДПС у Тернопільській області відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Спрощена система оподаткування для юридичних осіб». На запитання платників відповідала начальниця відділу адміністрування податку на прибуток Управління податкового адміністрування Головного управління ДПС у Тернопільській області Ольга Кондратюк. Наводимо найактуальніші запитання, які обговорювались під час телефонного сеансу, та відповіді на них. 

Чи можна обрати єдиний податок, якщо наше товариство здійснює видобуток корисних копалин для власних потреб? 

Ні. ПКУ визначено, що не можуть бути платниками єдиного податку третьої групи суб’єкти господарювання — юридичні особи, які здійснюють, зокрема видобуток, реалізацію корисних копалин, крім реалізації корисних копалин місцевого значення. Зазначена норма не передбачає винятку для здійснення видобутку корисних копалин, який не пов’язаний з отриманням доходу. 

Збільшено обсяг доходу, який надає право юридичним особам — платникам єдиного податку перебувати на третій групі. Як визначатиметься у 2020 році граничний обсяг доходу у зв’язку з цим? 

Зазначено, що з 02.04.2020 р. внесено зміни до п. 291.4 ст. 291 ПКУ щодо збільшення граничних обсягів доходу, які надають право суб’єктам господарювання застосовувати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності на третій групі, з 5 до 7 млн грн. 

Таке збільшення передбачено Законом України від 30.03.2020 р. № 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)». 

Юридичні особи — платники єдиного податку третьої групи, які: 

в І кварталі 2020 р. перевищили граничний обсяг доходу, який надає їм право перебувати на третій групі — 5 млн грн, повинні до суми перевищення застосувати ставку єдиного податку у подвійному розмірі, тобто 6 % із застосуванням ПДВ та 10 % без застосування ПДВ, і перейти на сплату інших податків і зборів, встановлених ПКУ; 

в І кварталі 2020 р. не перевищили граничний обсяг доходу — 5 млн грн, мають право перебувати на обраній групі. При цьому такі платники єдиного податку з 02.04.2020 р. дотримуються нового річного граничного обсягу доходу — 7 млн грн, який визначається за період з 01.01.2020 р. по 31.12.2020 р. (включно). 

З якого періоду сільськогосподарський товаровиробник — юридична особа повторно може бути включений до четвертої групи платників єдиного податку після анулювання його попередньої реєстрації платником єдиного податку? 

Сільськогосподарський товаровиробник повторно може бути включений до четвертої групи платників єдиного податку не раніше, ніж через два календарні роки після його переходу на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку іншої групи, або анулювання його попередньої реєстрації платником єдиного податку четвертої групи. При цьому зазначені норми не застосовуються при анулюванні реєстрації платником єдиного податку четвертої групи юридичної особи за ініціативою контролюючого органу. 

Новостворений сільськогосподарський товаровиробник. Коли можна обрати четверту групу спрощеної системи оподаткування? 

Новостворені сільськогосподарські товаровиробники можуть бути платниками податку з наступного року, якщо частка сільськогосподарського товаровиробництва, отримана за попередній податковий (звітний) рік, дорівнює або перевищує 75 %. 

Податкове відомство відмовило у реєстрації платником єдиного податку четвертої групи. Відмову отримали після подання заяви на 20 календарний день. Чи не протермінував інспектор нашу заяву? 

Ні, не протермінував. Контролюючий орган за місцем обліку (місцезнаходженням) юридичної особи надає письмову вмотивовану відмову у реєстрації платником єдиного податку четвертої групи та включення до Реєстру платників єдиного податку четвертої групи впродовж 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкових декларацій з єдиного податку четвертої групи. 

Який термін для подання заяви юридичною особою, котра бажає змінити ставку єдиного податку з 5 на 3 %? 

Нагадаємо, що Законом України від 16.01.2020 р. № 466 передбачено зміни для юридичних осіб — платників єдиного податку третьої групи. 

Так, зокрема, платникам єдиного податку третьої групи при добровільній зміні ставки єдиного податку в розмірі 5 % реєстраційна заява подається не пізніше, ніж за 10 календарних днів до початку календарного місяця, в якому буде застосовуватиметься ставка єдиного податку 3 %, що передбачає сплату ПДВ. Раніше було — не пізніше, ніж за 15 календарних днів до початку календарного кварталу. 

Підприємство — платник єдиного податку третьої групи змінило податкову адресу. Коли подавати зміни до податкової? 

Платниками єдиного податку третьої групи при зміні податкової адреси, місця провадження господарської діяльності Заява для застосування спрощеної системи оподаткування та звітності (форма якої затверджена наказом Мінфіну України від 16.07.2019 р. № 308) подається не пізніше останнього дня кварталу, в якому відбулися такі зміни. 

Раніше така заява подавалась разом із декларацією з єдиного податку за звітний квартал, у якому відбулися зміни. Законодавчі корективи внесені Законом України з 23.05.2020 р. № 466.