Новини

Підсумки тижня

25.09.2020 / 13:38

Огляд підготували Вікторія АЛЕКСЄЄВА, Юлія ГАНИЧ, консультанти з питань оподаткування

Відшкодування ПДВ реальному бізнесуДПС вживає заходи для мінімізації зупинок реєстрації ПН

Податківці підтверджують  факт збільшення зупинення реєстрації ПН, але лише тих платників, по яких існує реальний ризик невиконання податкових зобов’язань. Водночас ДПС наголосила, що вона вживала і вживатиме заходи для мінімізації зупинок податкових накладних представників реального бізнесу та максимально швидкого розгляду звернень за такими випадками. Для цього податковою службою задіяні всі наявні інструменти. 

До прикладу з Європейською Бізнес Асоціацією з червня 2020 р. ДПС України організовано та проведено п’ять зустрічей. А загалом до ДПС з початку року надійшло 28 звернень від ЄБА, жодне з яких не залишилось без розгляду. Серед них — і звернення, що стосувались проблем окремих компаній (14 звернень), і звернення щодо системного вирішення проблем зі сфери адміністрування податків чи надання роз’яснень (11 звернень). 

Зазначені дії ДПС були позитивно відзначені керівництвом Європейської Бізнес Асоціації як такі, що дали можливість вирішувати реальні проблемні питання конкретних платників податків.

При цьому з метою дієвої підтримки вітчизняного бізнесу в умовах пандемії ДПС України максимально прискорено підтвердження правомірності відшкодування ПДВ, завдяки чому не тільки повністю задоволені поточні заявки, але і ліквідовано заборгованість з відшкодування податку, що існувала на 01.05.2020 р. 

Так, станом на 01.09.2020 р. відшкодовано майже 93 млрд грн ПДВ при заявлених 84 млрд грн. З початку вересня цього року вже узгоджено до відшкодування з бюджету 3,4 млрд грн ПДВ. Заявка на відшкодування ПДВ, зроблена бізнесом у серпні, становить 11,5 млрд грн. Очікується узгодження цієї суми на рівні не нижче 11 млрд грн. 

Порушення платниками ПДВ граничного строку для реєстрації ПН та/або РК: податківці мають винести нове ППР із зменшеним штрафом

ДПС України розповіла про ситуацію із ППР та штрафами, які пов’язані з новим п. 73 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ. Він з’явився у ПКУ завдяки Закону № 466 і набрав чинності з 23.05.2020 р.

За цим пунктом підлягаютьперегляду неузгоджені та несплачені станом на 23 травня штрафнісанкції, нараховані з 01.01.2017 р. по 31.12.2019 р., за порушення платниками ПДВ граничного строку для реєстрації ПН та/або РК до таких ПН в ЄРПН, складених за:

  • операціями, які звільняються від оподаткування ПДВ;
  • операціями, які оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою;
  • операціями, які не передбачають надання ПН отримувачу (покупцю), а також ПН, складеної у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» — «г» п. 198.5 ст. 198 ПКУ;
  • статтею 199 ПКУ;
  • абзацем 11 п. 201.4 ст.201 ПКУ.

Але з 08.08.2020 р. Законом № 786 внесено суттєві зміни у цю процедуру. Встановлено, що період, за який у платника є право на перегляд, розпочинається з 01.01.2017 р. і закінчується 23.05.2020 р. (датою набрання чинності Законом №466). Водночас зменшеновдвічі розмір нарахованих і неузгоджених штрафів, які є предметом перегляду, а саме:

  • у разі відсутності реєстрації — 2,5 % (було 5 %) від обсягу постачання без ПДВ, але не більше 1 700 грн (було 3 400 грн);
  • у разі несвоєчасної реєстрації — 1 % (було 2 %) від обсягу постачання без ПДВ, але не більше 510 грн (було 1 020 грн).

Ця норма поширюється на випадки, коли грошові зобов’язання залишилися неузгодженими (відповідні ППР перебувають в процедурі адміністративного або судового оскарження).

Тому ДПС України акцентувала на тому, що за результатами виконання цих вимог ПКУ податкові органи продовжують виявляти ППР, які знаходяться в процедурі адміністративного або судового оскарження і штрафні санкції, за якими є предметом перегляду за п. 73 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.

Такі ППР підлягають скасуванню шляхом винесення нового ППР із зазначенням нової суми штрафів (з урахуванням їх зменшення).

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання