Новини

Судова практика: податковий борг платника податків, стосовно якого минув цей строк давності, не може бути ініційований конт­ролюючим органом до стягнення, оскільки безумовно вважається безнадійним

01.10.2020 / 08:15

Аналізуючи ПКУ, суд касаційної інстанції дійшов висновків, що за кожним податком та збором у платника податку виникає безумовний податковий обов’язок сплатити суму такого податку чи збору в порядку і строки, визначені законом. Виконанням податкового обов’язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов’язань у встановлений податковим законодавством строк. У разі виникнення у платника податку податкового боргу платник зобов’язаний його сплатити, а у разі несплати — податковий обов’язок не є виконаним.

У такому разі конт­ролюючий орган вживає заходів з метою погашення платником податку податкового боргу, до яких належать стягнення коштів, які перебувають у власності платника податків, а також продаж майна платника податків, що перебуває в податковій заставі (п. 95.1 ст. 95 ПКУ).

При цьому стягнення коштів конт­ролюючий орган має право ініціювати тільки в межах 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Податковий борг платника податків, стосовно якого минув цей строк давності, не може бути ініційований конт­ролюючим органом до стягнення, оскільки безумовно вважається безнадійним.

У разі коли конт­ролюючий орган ініціював до стягнення податковий борг до закінчення цього строку давності, цей податковий борг не підпадає під визначення «безнадійний». Тому у разі його стягнення за рішенням суду, яке набрало законної сили та є обов’язковим до виконання, строк його стягнення може встановлюватись тільки до повного погашення заборгованості або до визнання його безнадійним тільки у випадках, передбачених підпунктами 101.2.1, 101.2.2, 101.2.4, 101.2.5 ст. 101 ПКУ.

/постанова ВС від 19.05.2020 р. у справі № 826/8231/15/