Новини

ЄСВ-борги: податківці про зміни до порядку стягнення заборгованості

28.10.2020 / 18:30

У ГУ ДПС у Луганській області повідомили про зміни, які було внесено до Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 р. № 449 (далі — Інструкція № 449). 

Так, уточнено порядок стягнення заборгованості з платників. Відтепер у разі якщо за даними документальних перевірок буде донараховано ЄСВ, то контролюючий орган прийматиме вимогу про сплату боргу (недоїмки) протягом не 10, а 15 робочих днів із дня, що настає за днем вручення платнику акта перевірки (абзац п’ятий п. 3 розділу VI Інструкції № 449). 

При цьому в розділи VI та VII Інструкції № 449 внесено уточнення, що вимогу про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску, виставлену за результатами документальної перевірки, надсилають (вручають) платнику в порядку, визначеному ст. 42 ПКУ. 

Така норма існує в ст. 25 Закону про ЄСВ з 01.07.2020 р. Але на неї варто звернути увагу! Адже поточна редакція ст. 42 ПКУ вже передбачає можливість надсилати такі вимоги в електронній формі, проте на практиці це поки що не працює. 

Якщо платник ЄСВ на кінець календарного місяця має недоїмку зі сплати внеску або борги зі сплати фінансових санкцій, то вимогу про сплату боргу (недоїмки) буде надіслано (вручено) платнику ЄСВ протягом не 10, а 20 робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати ЄСВ або заборгованості зі сплати фінансових санкцій. 

Ще одне уточнення стосується сум недоїмки. Раніше існувала така норма: коли застосовували штрафи щодо недоїмки, ухвалювали одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за зазначені періоди. Тепер у разі застосування штрафів за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску буде також ухвалено одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за зазначені періоди, однак при цьому відповідно до абзацу п’ятого пп. 2 п. 2 розділу VII Інструкції № 449 недоїмка за кожен такий період має бути повністю сплачена (погашена)

Але тут зрозуміло, що сплата штрафу та пені не звільняє платника від обов’язку сплатити борг (недоїмку) з ЄСВ.