Новини

Агрострахування: в НБУ презентували проєкт змін до Закону про страхування ризиків аграріїв

02.11.2020 / 10:45

29 жовтня у Національному банку відбулася презентація проєкту змін до Закону «Про особливості страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою». 

З прийняттям цього законопроєкту аграрії отримають сучасні страхові інструменти для захисту сільськогосподарських культур від ризиків загибелі та підтримку держави за рахунок здешевлення вартості страхування.

Пропозиції до законопроєкту визначатимуть права й обов’язки учасників ринку та вимоги до них – агровиробників та страхових компаній, які мають право здійснювати страхування сільськогосподарської продукції.

До об’єктів страхування належатимуть посіви, урожай агрокультур, багаторічні насадження та їх урожай, сільськогосподарські тварини, риба, водні біоресурси, сім’ї бджіл з їх продуктами, дохід від реалізації первинної сільськогосподарської продукції.

«Ураховуючи погодну турбулентність, глобальні зміни клімату та їх вплив на аграрне виробництво, впровадження ефективної системи агрострахування є надзвичайно актуальним завданням. Особливо ця нагальна потреба стала очевидною у зв’язку з цьогорічною посухою на півдні України і неможливістю фермерів отримати доступ до страхового продукту і таким чином убезпечити себе від цих ризиків. Ми сподіваємося, що зміни до Закону про агрострахування, які є нашим спільним напрацюванням із Нацбанком та учасниками аграрного й страхового ринків, дозволять нам втілити наші плани щодо формування ринку агрострахування в Україні. У нас є підтримка Президента і Прем’єр-міністра України», – зазначив Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігор Петрашко. 

Аграрії матимуть змогу отримати відшкодування частини страхового платежу. Так, у 2021 році він становитиме до 50% з обмеженням розміру виплат за об’єктами страхування, далі – до 80%. Страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою впроваджуватиметься вже з 2021 року. З цією метою в держбюджеті на наступний рік передбачені кошти.

«Ми маємо забезпечити можливість фермерам користуватися тим, чим користуються фермери усіх країн світу. Державна підтримка агрострахування є в США, Канаді, в країнах ЄС. Це абсолютно нормальна міжнародна практика. На державну підтримку страхування агропродукції ми плануємо спрямувати в наступному році 672 млн. гривень. Це той старт, який дозволить створити умови для формування ринку агрострахування», – додав Ігор Петрашко. 

Цим законопроєктом скасовується положення про страхування агропродукції через Аграрний страховий пул, а також Закон України «Про особливості страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою», норми якого буде перенесено до закону «Про державну підтримку сільського господарства України».

Агрострахування є обов'язковою умовою ефективного ведення сільського господарства, особливо для аграрних країн. В Україні ще з 2001 року неодноразово намагалися змінити ситуацію щодо забезпечення захисту аграріїв від ризиків загибелі агропродукції шляхом страхування. Проте вже з 2013 року державне фінансування на таке страхування не виділялося. Діючий інструмент через низку недоліків не запрацював.

«Аграрний пул, який був створений за останньої спроби запуску агрострахування з державною підтримкою, не був прозорим фільтром для професійного та відкритого відбору страховиків. Водночас повноваження регулятора страхового ринку були обмежені, а отже не давали впевненості щодо надійності страховиків. Отже, попит є, а гідної пропозиції немає. Ми впевнені, що запропонований законопроєкт має докорінно змінити цю ситуацію», – зазначила перший заступник Голови Національного банку Катерина Рожкова.

У результаті прийняття запропонованого законопроєкту страховий ринок зможе виконувати свою безпосередню функцію з підтримки та розвитку економіки. Адже аграрний бізнес, ключовими ризиками для якого є погодні фактори, зможе почуватися впевненіше у завтрашньому дні та безперебійно працювати. 

Національний банк зі свого боку простежить, щоб страхові компанії відповідально вели свій бізнес: мали прозору структуру власності, були платоспроможними та виконували зобов’язання перед агробізнесом. 

«Державна підтримка оживить ринок як аграріїв, так і страховиків, вони почнуть активніше розвиватися, і, що важливо – на умовах чесної конкуренції, а не привілейованих прав окремих учасників ринку», – додала Катерина Рожкова.