Новини

Результати деофшоризації: чому на офшорну компанію не відкрити рахунок у європейському банку?

05.11.2020 / 16:05

Марина БРУЗЕЛЬ, практикуючий консультант з міжнародного податкового планування господарської діяльності (Brama Group S.A.)

Час, коли класичний офшор був надійним фінансовим інструментом, що забезпечує високу конфіденційність клієнтові, коли бізнес не оподатковувався податками або податки були дуже низькими, уже минув. Не стало можливим і надання таким компаніям повного спектра банківських послуг. Зберегти банківський рахунок стає дедалі складніше. Особливо, якщо йдеться про компанію, зареєстровану в безподатковій юрисдикції.

Слід зазначити, що зміни почалися давно, після терористичних актів у Нью-Йорку в 2001 році. Тоді було помічено, що інтерес до офшорних компаній підвищений не тільки в підприємців, а й у порушників закону, які генерують свій дохід злочинним шляхом (відмивання коштів, тероризм, наркоторгівля). Цьому сприяли принципи абсолютної прихованості та анонімності діяльності офшорних компаній.

Результати значної кількості проведених розслідувань засвідчили, що таким чином не тільки фінансувалася терористична діяльність, а це було й «притулком» для великого капіталу, що стало основ­ним центром уваги для податкових органів багатьох країн із традиційною системою оподаткування.

Ситуація, яка склалася, й викликала необхідність зміни правил гри більшості країн таким чином, щоб офшорних зон у класичному їх сенсі просто не залишилося. Для цього міжнародні організації МВФ, ФАТФ, ОЕСР «запустили» все­світню програму з деофшоризації, основою якої і є боротьба з ухилянням від сплати податків, відмиванням нелегальних засобів і фінансуванням тероризму. Вони розробили рекомендації та спеціальні методики визначення антиофшорної діяльності, встановили так званий чорний список офшорних зон.

Водночас стали вноситься зміни в корпоративне та банківське законодавство більшості країн, запроваджуватися нові принципи фінансового моніторингу, змінилися методи роботи департаментів комплаєнс перевірки закордонних банків. Кінцевою метою цього процесу є не схиляння клієнтів до відмови від офшорних юрисдикцій, а використання їх у своїй діяльності, при цьому відкрито інформуючи про наявність своїх активів, чесність сплати податків. І готовність фінансових установ, банків у свою чергу відзвітуватися про рахунки та їх власників.

На сьогодні банки пильно проводять перевірки своїх клієнтів, особливо тих, у кого високий рівень ризику. До більшості таких і належать саме такі офшорні компанії безподаткових або низькоподаткових юрисдикцій. За відсутність звітів або за навмисну/ненавмисну допомогу податковим «ухильникам» та іншим порушникам банкам загрожують санкції від штрафу до позбавлення ліцензії.

У результаті до 2018 року більшість офшорних юрисдикцій змінили своє законодавство. Офшорних зон у старому розумінні значення цього терміна майже не залишилося. Ні, вони усе ще існують, але обмежені за своїми функціями. Компаніям з офшорних юрисдикцій європейські банки ...

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання