Новини

Нежитлове приміщення в оренду: як платнику ЄП «вписатися» у 300-метровий ліміт?

10.11.2020 / 16:48

Олександр ЄФІМОВ, керуючий партнер АО «Адвокатська фірма «Єфімов та партнери», доктор філософії права, адвокат, аудитор, доцент кафедри цивільного та трудового права КНЕУ ім. В. Гетьмана

Нежитлове приміщення належить на праві спільної часткової власності двом фізичним особам у рівних частках. Ці фізичні особи зареєстровані як ФОП та мають намір використовувати нежитлове приміщення в господарській діяльності та передати частину приміщень в оренду. Чи можна підписати тристоронній договір з орендарем та передати в оренду 600 м2, тобто по 300 м2 з кожної ФОП?

Нормами законодавства прямо прописано, що не можуть бути платниками єдиного податку першої — третьої груп фізичні особи — підприємці, які надають в оренду земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 га, житлові приміщення та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 100 м2, нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 300 м2 (пп. 291.5.3 ст. 291 ПКУ).

Зазначена норма виписана таким чином, що тлумачити її можна у два способи:

  • ФОП — «спрощенцям» дозволяється здавати в оренду не більше 300 м2 нежитлових приміщень, навіть якщо їх загальна площа перевищує 300 м2, і при цьому залишатися «спрощенцями»;
  • ФОП — «спрощенцям» не дозволяється здавати в оренду нежитлові приміщення, загальна площа яких перевищує 300 м2, навіть якщо в оренду здається площа до 300 м2.

Таке подвійне тлумачення є наслідком недоліків так званої юридичної техніки при формулюванні норм законодавства.

Однак на користь першого способу тлумачення свідчить згадування у названій нормі не лише нежитлових приміщень (споруд, будівель), а і їх частин. А тому обмеження загальної площі з точки зору лексичного тлумачення має стосуватися не лише нежитлових приміщень (споруд, будівель), а і їх частин.

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання