Новини

Підсумки тижня

11.12.2020 / 14:04

COVID-19: уряд запланував посилений карантин з 8 до 24 січня

Кабмін ухвалив постанову «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19». Посилені проти­епідемічні заходи запроваджуватимуться на території України з 8 до 24 січня 2021 року. За словами Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, це рішення уряд ухвалив за результатами обговорень з представниками бізнесу, місцевою владою та епідеміологами.

Денис Шмигаль підкреслив, що уряд прагне, аби громадяни та бізнес розуміли логіку ухвалення рішень щодо будь-яких обмежень. Тому були проведені численні обговорення, щоб напрацювати консолідовану позицію та підтримку рішень уряду.

«Посилені заходи робляться для того, аби не допустити розгортання нової потужної хвилі захворюваності, яка може наступити, зокрема, і після новорічних свят. Тобто посилені карантинні обмеження запроваджуватимуться для того, аби розірвати ланцюг захворюваності, який може сформуватися протягом свят», — зазначив Прем’єр-міністр.

Відповідно до ухваленого документа з 8 до 24 січня 2021 року заборонятиметься робота кафе, ресторанів, барів (крім доставки та замовлень на винос), кінотеатрів, фітнес-клубів, спортивних залів, басейнів, театрів, а також ТРЦ (дозволятиметься торгівля продуктами харчування, ліками, ветпрепаратами, товарами особистої гігієни та побутовою хімією). На період дії посиленого карантину заборонятиметься відвідування закладів освіти, торгівля непродовольчими товарами, проведення будь-яких розважальних, спортивних або культурних масових заходів.

Водночас як зазначив Прем’єр-міністр, продовжить працювати громадський транспорт, «аби люди могли їздити на роботу на ті підприємства, що працюватимуть в період посиленого карантину». Також працюватимуть продуктові магазини, аптеки, банки, поштові оператори, готелі.

COVID-19 vs ПОДАТКИ: списати, відстрочити, звільнити, не оподатковувати, не застосовувати 

Президент України підписав прийнятий 4 грудня Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co V-2».

З метою підтримки платників податків на період карантину, стимулювання платників податків до добровільної сплати грошових (податкових) зобов’язань, недопущення виникнення (зростання) податкового боргу Законом передбачається:

 • списати податковий борг платникам податків у разі, якщо сукупний розмір боргу платника за усіма податками і зборами не перевищує 3 060 грн та його не погашено станом на 01.11.2020 р.;
 • відстрочити до 29.12.2021 р. погашення податкового боргу платників податків — фізичних осіб, у тому числі самозайнятих осіб, що у загальній сумі не перевищує 6 800 грн;
 • списати пені та штрафні санкції у разі самостійної сплати платниками податків податкового боргу за основним платежем протягом 6 місяців з дня набрання чинності Законом (крім певних випадків);
 • збільшити поріг обсягу податкового боргу для застосування заходів щодо його стягнення до 3 060 грн;
 • віднести до функцій контролюючих органів формування Реєстру набувачів одноразової компенсації суб’єктам господарювання витрат, понесених за сплату ЄСВ за найманих осіб, та здійснення розрахунку розмірів сум таких компенсацій для їх виплати суб’єктам господарювання — юридичним особам;
 • не оподатковувати ПДФО та податком на прибуток підприємств доходи (матеріальну допомогу, компенсації), отримані відповідно до Закону України «Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб’єктів господарювання на період встановлення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»;
 • звільнити платників єдиного податку першої групи від сплати цього податку за грудень 2020 року та січень — травень 2021 року;
 • звільнити від нарахування, обчислення та сплати ЄСВ платників єдиного податку першої групи в частині сум, що підлягають нарахуванню, обчисленню та сплаті такими особами за періоди з 1 по 31 грудня 2020 року, з 1 по 31 січня, з 1 по 28 лютого, з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2021 року за себе, та визначити, що такі періоди включаються до страхового стажу.

COVID-19 vs ДОПОМОГА: надати, продовжити, звільнити

Президент України Володимир Зеленський 7 грудня підписав Закон України «Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб’єктів господарювання на період здійснення обмежу­вальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». Він передбачає надання одноразової матеріальної допомоги у розмірі 8 тис. грн найманим працівникам, які втратили частину заробітної платні внаслідок запровадження карантинних обмежень, та ФОП, які втратили частину доходу внаслідок карантину.

Втім ФОП не зможуть отримати допомогу: якщо вони зареєстровані менше, ніж за три місяці до набрання чинності цим Законом; якщо у 2020 році сплатили ЄСВ за себе менше, ніж за три місяці; якщо їхній вид діяльності не підпадає під карантинні обмеження.

Крім того, зазначений Закон передбачає надання одноразової матеріальної допомоги компаніям для виплат найманим працівникам, щоб не скорочувати їх під час дії карантину. Ця норма стосується підприємств, які (на час набрання чинності Законом) вимушено скоротили або можуть скоротити тривалість робочого часу працівників через простій у зв’язку з запровадженням карантину. Розмір допомоги вираховується пропорційно скороченню робочого часу працівника, але не може перевищувати 8 тис. грн.

Також цей Закон передбачає одноразову компенсацію суб’єктам господарювання з метою відшкодування витрат, понесених на сплату ЄСВ. Розмір одноразової компенсації становитиме середньомісячну суму ЄСВ за останні 10 місяців. Компенсації отримають ті компанії, які реально постраждають від запровадження карантинних обмежень. Проте компенсація не надаватиметься, якщо з ЄСВ є заборгованість.

Додатково Закон передбачає продовження дії ліцензій компаніям на продаж алкоголю на період карантину, а також протягом трьох місяців після його закінчення. Вирішено не застосовувати під час дії карантину та після його закінчення законодавчу норму щодо призупинення дії та анулювання ліцензій на роздрібну торгівлю алкогольними напоями у разі несвоєчасної сплати ліцензіатами чергового платежу за ліцензії.

Продовжено й строк дії договорів оренди державного та комунального майна, які закінчуються у період карантину, та протягом одного місяця з дня його закінчення.

Цим Законом скасовано стягнення орендної плати за договорами оренди державного і комунального майна у період дії карантину або обмежувальних заходів для суб’єктів господарювання, діяльність яких була заборонена у зазначений період.

Законом включено до страхового стажу особи період, протягом якого застрахована особа отримувала допомогу по частковому безробіттю, на період карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширенню COVID-19.

З метою недопущення зниження коефіцієнта заробітної плати при обчисленні пенсій фізичним особам — підприємцям цим Законом надано можливість здійснити доплати до розміру мінімального страхового внеску за місяці часткового зменшення доходу на період карантину.

РРО/ПРРО для ФОП: обов’язкове застосування відтерміновано до 2022 року

Президент України підписав Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо лібералізації застосування реєстраторів розрахункових операцій платниками єдиного податку та скасування механізму компенсації покупцям (споживачам) за скаргами щодо порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих штрафних санкцій» № 1017-ІХ, який Верховна Рада ухвалила 01.12.2020 р.

Закон визначив граничні обсяги доходів, неперевищення яких є однією з умов застосування суб’єктами спрощеної системи:

 • перша група — 167 розмірів мінімальної заробітної плати замість 1 млн грн; 
 • друга група — 834 розміри мінімальної заробітної плати замість 5 млн грн; 
 • третя група — 1 167 розмірів мінімальної заробітної плати замість 7 млн грн.

Крім того, виключено норми щодо застосування механізму компенсації покупцям (споживачам) за скаргами щодо порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих до суб’єктів господарювання штрафних (фінансових) санкцій.

До 2022 року відтерміновано обов’язкове застосування РРО (ПРРО) для фізичних осіб — підприємців, які є платниками єдиного податку другої — четвертої груп та обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує граничного обсягу доходу, встановленого для першої групи платників єдиного податку, крім тих, які провадять діяльність у сферах з істотними ризиками ухилення від оподаткування.

Документ скасовує штрафні санкції за невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті РРО, та за відсутність попереднього програмування товарів у РРО (ПРРО).

Також до 2022 року продовжено застосування понижених розмірів фінансових санкцій за порушення суб’єктами господарювання окремих вимог Закону про РРО під час проведення розрахункових операцій.

COVID-19: уряд затвердив Порядок надання одноразової компенсації підприємцям, які призупинять свою діяльність через карантинні заходи

9 грудня Кабмін затвердив Порядок надання одноразової компенсації суб’єктам господарювання. Він визначає умови та механізми надання одноразової компенсації для відшкодування витрат, понесених під час сплати ЄСВ.

Завдяки затвердженому Порядку держава зможе надати компенсації тим підприємствам, які будуть змушені призупинити свою діяльність через карантинні заходи, що можуть бути вжиті для стабілізації епідемічної ситуації в країні.

Крім того, Кабмін затвердив Порядок формування та ведення Реєстру набувачів одноразової компенсації суб’єктам господарювання для обліку відповідних показників.

Отже, нові порядки визначають:

 • вимоги до суб’єктів;
 • процедуру подання та розгляду заяв до ДПС;
 • встановлення форми подання заяви;
 • обрахунок ДПС сум компенсації;
 • умови ненадання компенсації — наявність заборгованості зі сплати ЄСВ.

Мораторій на перевірки: ДПС пропонує відмінити

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання