Новини

Актуальні питання податкового боргу: відповіді податківців на запитання з «гарячої лінії»

14.12.2020 / 14:00

В останній місяць року заступник начальника ГУ ДПС у Тернопільській області Петро Якимчук під час сеансу «гаряча лінія» поспілкувався із платниками податків щодо актуальних питань податкового боргу.  Найцікавіші запитання та відповіді на них надаємо увазі читачів.


Чи можна за рахунок від'ємного значення з ПДВ погасити податковий борг з цього ж податку?

Таке погашення можливе, та воно призведе до зменшення реєстраційного ліміту для вас.

Від'ємну різницю між сумами податкових зобов'язань та податкового кредиту відображають у рядку 19 декларації з ПДВ. Далі потрібно обрати один із таких способів «використання» від'ємного значення, у вашому випадку зменшити податковий борг із ПДВ і для цього заповнити рядок 20.1 ПДВ-декларації.

Як-то кажуть, у новий рік без боргів. Як заповнити платіжку на погашення боргу з єдиного внеску, адже є певні нюанси?

Так, при сплаті податкового боргу та заборгованості з єдиного внеску необхідно зазначати відповідний код виду сплати:

140 – Надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки з єдиного внеску;

145 – Надходження розстрочених (відстрочених) сум;

147 – Стягнення в межах виконавчого провадження;

149 – Надходження в бюджет коштів від реалізації безхазяйного майна, знахідок, спадкового майна, валютних цінностей і грошових коштів, власники яких невідомі, а також скарбів;

117 – Надходження до бюджету коштів платника податків, щодо якого порушено провадження у справі про банкрутство;

148 – Надходження до бюджету коштів від погашення податкового боргу в міжнародних правовідносинах.

Крім того, щоб уникнути можливих помилок при сплаті платежів, необхідно чітко дотримуватись вимог наказу Міністерства фінансів України від 24.07.2015 року №666 (із змінами та доповненнями). Зокрема, при заповненні документів на переказ коштів в рахунок погашення податкового боргу (недоїмки з єдиного внеску) необхідно зазначати:

1 – службовий код «*»;

2 – код виду сплати;

3 – код ЄДРПОУ/РНОКПП платника, який здійснює сплату;

4 – інформація про призначення платежу.

І звертаю увагу, що відповідальність за правильність заповнення реквізитів у платіжних документах несе платник податків.

Уточніть, коли буде діяти нещодавно прийнятий Верховною Радою закон про списання боргів для платників податків?

Так, Законом України від 04.12.2020 р. № 1072-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co V-2» передбачено списання податкового боргу платникам податків, якщо сукупний розмір боргу за всіма податками та зборами не перевищує 3060 гривень та його не погашено станом на 01.11.2020 р. Закон набрав чинності з 10 грудня, тобто з дня, наступного за днем їх опублікування.

Я громадянин, із поважних причин (витрати на лікування) допустив борг зі сплати податку на нерухомість (5 тис. грн). Чи передбачено розстрочення такої суми Податковим кодексом України?

Щойно прийнятий Закон України від 04.12.2020 р. № 1072-ІХ передбачає низку пунктів щодо податкових боргів бізнесу та звичайних громадян.

Зокрема, відтермінування сплати податкових боргів громадян та самозайнятих осіб на суму до 6 800 гривень, які виникли до 1 грудня 2020 року до 29 грудня 2021 року. Громадянам потрібно написати заяву в податкову за місцем реєстрації. У випадку погашення боргу у вказані строки штрафні санкції та пені застосовуватися не будуть.

Щороку у грудні роблю звірку за сплаченими податками із податковим інспектором. Тепер карантин, як самостійно можна перевірити чи відсутні борги?

Інформації більш, ніж достатньо. Про наявність податкового боргу можна з’ясувати на електронних сервісах ДПС України: «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера», що розміщений на вебпорталі ДПС за посиланням http://tax.gov.ua/businesspartner, в «Електронному кабінеті платника», вхід до якого здійснюється за адресою: http://cabinet.tax.gov.ua. Також на вебпорталі ДПС України щокварталу розміщується інформація за посиланням https://tax.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/pereliki-/296361.html та на субсайті Територіальних органів ДПС у Тернопільській області щомісяця по платниках Тернопільщини у рубриці «Новини».

Коли податковий борг змушує спрощенця переходити на загальну систему оподаткування?

За порушення умов перебування на спрощеній системі оподаткування підприємцям доводиться переходити на загальну систему.

Від 23 травня 2020 року діє ще одна підстава для переходу – наявність у єдинника податкового боргу.

Тож при наявності податкового боргу більш, як 1020 гривень на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів, доведеться залишити спрощену систему оподаткування.

Прийняти статус загальносистемника, в такому разі, слід в останній день другого з двох послідовних «боргових» кварталів.

Як отримати довідку про відсутність заборгованості і скільки за це потрібно заплатити?

Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2018 №733 затверджено Порядок надання довідки про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.09.2018 р. за № 1102/32554.

Насамперед, наголошую, що дана довідка надається платнику безоплатно.

Для отримання даної довідки платник подає заяву встановленої форми. Заява подається платником (на його вибір):

у паперовій формі – до державної податкової інспекції за основним місцем обліку такого платника або до відповідного контролюючого органу, уповноваженого здійснювати заходи з погашення податкового боргу;

в електронній формі – на адресу уповноваженого органу через приватну частину електронного кабінету з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги».

Заява складається з обов'язковим посиланням на відповідний нормативно-правовий акт, яким передбачено необхідність підтвердження відсутності заборгованості та зазначенням найменування суб'єкта (підприємства, установи, організації), до якого (якої) довідку буде подано платником.

За відсутності у платника податкового боргу, недоїмки зі сплати єдиного внеску та іншої заборгованості з платежів (у тому числі розстрочених, відстрочених, реструктуризованих), контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, уповноважений орган формує довідку протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання заяви.

Строк дії довідки становить десять календарних днів з дати її формування. У довідці обов'язково зазначається термін її дії.

Довідка надається за вибором платника у паперовій або електронній формі, про що він зазначає у заяві.

Довідку у паперовій формі платник (його законний чи уповноважений представник) отримує безпосередньо в органі, до якого було подано заяву.

Довідку в електронній формі платник отримує у приватній частині електронного кабінету з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

За наявності у платника податкового боргу, та/або недоїмки зі сплати єдиного внеску, та/або заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, платнику готується лист з вмотивованою відмовою щодо надання довідки.

Що потрібно зробити для зняття накладеного виконавчою службою арешту автомобіля за поданням податкової через заборгованість?

При сплаті у повному обсязі податкового боргу та недоїмки з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також виконавчого збору, після звернення податкового органу до виконавчої служби, майно платника податків звільняється з-під арешту та виконавче провадження припиняється.