Новини

Судова практика: внесення виправлень у висновок до акта перевірки безпосередньо стосується прав товариства, а участь платника податків у засіданні комісії з розгляду спірних питань є його законним правом

14.12.2020 / 16:00

У справі, що розглядається, суди попередніх інстанцій встановили, що ДПІ при формуванні паспорта перевірки в АС «Податковий блок» було виявлено технічну помилку у висновку акта перевірки. У зв’язку із самостійним виявленням зазначеної помилки виникло спірне питання, для розв’язання якого було скликано засідання комісії з розгляду спірних питань.

Верховний Суд визнає, що внесення виправлень у висновок до акта перевірки безпосередньо стосується прав товариства, а участь платника податків у засіданні комісії з розгляду спірних питань є його законним правом. Натомість Інспекція не повідомила товариство про виникнення спірного питання та його суть, чим позбавила його можливості бути присутнім під час розгляду цього питання на засіданні комісії з розгляду спірних питань. Саме тому суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову в частині визнання протиправними дій Інспекції щодо проведення засідання постійної комісії із розгляду спірних питань без участі позивача.

При цьому правомірними є висновки суду апеляційної інстанції, що самі по собі дії не є юридично значимими та не мають безпосереднього впливу на стан суб’єктивних прав та обов’язків суб’єкта господарювання, вони не встановлюють жодних вимог чи обов’язкових правил поведінки для платника податків. Втім оцінка правомірності або неправомірності дій контролюючого органу щодо виправлення цифрових показників, дат та інших даних в акті перевірки має надаватися адміністративним судом за результатами розгляду справи про скасування податкових повідомлень-рішень.

/Постанова ВС від 06.10.2020 р. у справі № 815/920/16/