Новини

Виник податковий борг та потрібно сплатити поточне зобов'язання: як зараховуються кошти?

20.01.2021 / 10:20

ГУ ДПС в Житомирській області звертає увагу, що спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов’язання перед погашенням податкового боргу забороняється. 

Статтею 87 ПКУ визначено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов’язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, у рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеному платником податків. 

Зазначена вимога ПКУ реалізована у Порядку заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів, затвердженого наказом Мінфіну від 24.07.2015 р. № 666 (далі — Порядок). 

Згідно з пунктом 8 цього Порядку у разі наявності у платника податків/платника єдиного внеску податкового боргу/недоїмки з єдиного внеску розрахунковий документ на переказ коштів приймається до виконання незалежно від напряму сплати, зазначеного у полі «Призначення платежу» розрахункового документа. При цьому зарахування коштів відбувається у порядку черговості, встановленому ПКУ, а такому виду сплати присвоюється код виду сплати «140» — «Надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки з єдиного внеску»

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов’язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. 

Відповідно до п. 131.2 ст. 131 ПКУ при погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує платник податків, насамперед зараховуються в рахунок податкового зобов’язання. 

Далі кошти зараховуються у рахунок погашення штрафів, наостанок — в рахунок пені. 

Якщо платник податків не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), контролюючий орган здійснює такий розподіл самостійно. 

При цьому платникам податків необхідно дотримуватися вимог наказу Мінфіну від 24.07.2015 р. № 666 та при наявності податкового боргу (недоїмки з єдиного внеску) зазначати код виду сплати «140» надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу (недоїмки з єдиного внеску).