Новини

Відповідність критеріям ризиковості: чи можна рішення ДПС щодо платника ПДВ оскаржувати у суді?

26.01.2021 / 13:47

Олег НІКІТІН, адвокат ID Legal Group

Тема оскарження рішень про відповідність критеріїв ризиковості платника була і наразі залишається чи не однією із проблемних. Проаналізуємо  останні судові рішення, прийняті з цього питання.

Практика застосування Порядку зупинення реєстрації ПН/РК, затвердженого постановою КМУ від 11.12.2019 р за № 1165, розпочала свою дію з 01.02.2020 р. При цьому позиція адміністративних судів на рівні різних інстанцій щодо вирішення цього питання є різноманітною. Однак остаточною у будь-якій категорії справ є практика, сформована на рівні касаційної інстанції.

На рівні касаційного суду висновки судової практики 2019 року щодо оскарження платниками рішень про відповідність їх критеріям ризиковості полягають в тому, що використання податковим органом податкової інформації, яка наявна у інформаційно-телекомунікаційних системах (далі — ІТС) податкових органів, і внесення такої інформації до відповідних баз за результатами її опрацювання цими органами, у тому числі й щодо визначення платника таким, що відповідає критеріям ризиковості, відноситься до службової інформації податкових органів у зв’язку із виконанням ними своїх обов’язків у порядку, встановленому ПКУ, і є одним із заходів щодо збирання, обробки та використання цієї інформації, необхідної для виконання покладених завдань і функцій. Безпосередньо саме рішення комісії податкового органу стосовно віднесення платника до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості, до прийняття рішення про відмову в реєстрації ПН/РК, не спричиняє порушення прав або інтересів платника, оскільки є лише передумовою зупинення реєстрації ПН/РК. Крім того, платником може бути надалі спростовано таке віднесення його до переліку ризикових при поданні ним до податкового органу документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК. І тільки у разі ненадання таких документів та пояснень платником цим органом приймається рішення про відмову в реєстрації ПН/РК. Винятково рішення про відмову в реєстрації ПН/РК призводить до негативних наслідків для платника, що є підставою для звернення його до суду за захистом порушених прав, і в межах такого спору платником також можуть бути заявлені вимоги про неправомірні дії податкового органу щодо віднесення цього платника до переліку ризикових.

Однак на рівні касаційної інстанції в ЄДРСР за 2020 рік наявні поки тільки дві постанови у справах цього року із відповідних питань.

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання