Новини

Дивіденди: запитання — відповіді

29.01.2021 / 10:15
Дивіденди: запитання — відповіді

Олександр ЄФІМОВ, керуючий партнер Адвокатського об’єднання «Адвокатська фірма «Єфімов та партнери», доктор філософії права, доцент, адвокат, аудитор, доцент кафедри цивільного та трудового права Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана

Виплата дивідендів — це приємна подія для усіх власників бізнесу. І, на перший погляд, здійснення такої операції не викликає жодних проблемних питань. Але як свідчить велика кількість запитань, що надходять від платників податків, певні нюанси усе-таки виникають. Тож розглянемо відповіді на актуальні запитання, що стосуються нарахування та виплати дивідендів, які, без сумніву, допоможуть уникнути помилок.

Підприємство повідомило, що отримало прибуток у січні 2021 року і хоче виплатити його учасникам у вигляді дивідендів? Чи можна так робити?

Закон України від 06.02.2018 р. № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (далі — Закон про ТОВ) щодо періодів для виплати дивідендів містить імперативно-диспозитивну норму, яка, з одного боку, встановлює певне правило, а з іншого, дає можливість від нього відступити. Так, згідно з частиною третьою ст. 26 Закону про ТОВ дивіденди можуть виплачуватися за будь-який період, що є кратним кварталу, якщо інше не передбачено статутом.

Таким чином, якщо статутом передбачити виплату дивідендів за будь-який період, кратний одному календарному місяцю, то це дасть можливість виплачувати дивіденди, у тому числі за січень 2020 року. Проте якщо такий період виплати дивідендів не передбачено, то відповідне положення необхідно до статуту внести. Це дасть можливість у майбутньому більш вільно обирати період, за який виплачуються дивіденди.

Якщо ж у статуті передбачено період, встановлений у Законі про ТОВ, або ж взагалі такий період не передбачено, то виплата дивідендів за січень 2021 року наражає ТОВ на відповідні ризики. Так, дивіденди, виплачені за січень 2021 року, під час перевірки податківці, цілком ймовірно, визнають не дивідендами, а іншими доходами, додатковим благом та нарахують ТОВ як податковому агенту ПДФО за ставкою 18 % замість 5 %, військовий збір за ставкою 1,5 % та, можливо, ще й ЄСВ залежно від наявності трудових відносин ТОВ з учасниками, які такі дивіденди отримали.

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання