Новини

Судова практика: акціонер товариства, який не був учасником справи, предметом спору в якій є правомірність податкового повідомлення-рішення, не має права на апеляційне оскарження судового рішення, ухваленого у цій справі

08.02.2021 / 12:00

Таким є висновок Верховного Суду за результатом розгляду касаційної скарги акціонерного товариства на рішення апеляційного суду, який закрив провадження за апеляційною скаргою цього акціонера. Останній не є суб’єктом оскарження, він не був учасником справи, мотивувальна та резолютивна частини рішення суду першої інстанції не містили висновку про права та обов’язки кінцевого бенефіціарного власника, а доводи про те, що рішення суду безпосередньо вплинуло на його інтереси як акціонера, були необґрунтованими.

Для забезпечення єдності судової практики колегія суддів розглянула спір щодо права засновника (акціонера) юридичної особи на оскарження судового рішення, прийнятого за результатами розгляду позову юрособи про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, якщо акціонер не брав участі у справі, та вказала на таке.

Рішення суду, яким був вирішений спір щодо податкового обов’язку платника податків — господарського товариства, не є рішенням про права, законний інтерес чи обов’язок засновника (засновників) товариства з огляду на визначений Конституцією України (ст. 67) і ПКУ (статті 36, 38, п. 87.7 ст. 87) персоніфікований характер податкового обов’язку, якщо тільки в самому рішенні прямо не дійшли такого висновку. Оскільки акціонер не є учасником (суб’єктом) правовідносин щодо збільшення суми грошового зобов’язання згідно з оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням, а прийняте за наслідками його перегляду в судовому порядку рішення суду першої інстанції не містило прямого висновку про права та/або обов’язки компанії, її засновник не має права на апеляційне оскарження зазначеного рішення.

/Постанова ВС від 23.11.2020 р. у справі  № 826/3508/17/