Новини

Європейська модель митних даних: огляд законодавства ЄС

12.02.2021 / 09:00

Практичний семінар із застосування моделі митних даних ЄС (EU customs data model) відбувся онлайн у рамках програми ЄС з підтримки управління державними фінансами в Україні (EU4PFM) 2-5 лютого.

Експерт EU4PFM Рута Петкевічюйте презентувала огляд митного законодавства ЄС, яким встановлюються вимоги до даних, що застосовуються до декларацій та повідомлень; представила загальну структуру моделі митних даних ЄС, трансєвропейських та національних електронних систем, а також надала інформацію про елементи даних у моделі митних даних ЄС.

Вона наголосила, що чинний Митний кодекс ЄС встановлює вимоги до усіх декларацій, які мають подаватись в електронному вигляді до електронних систем. Окрім внесення інформації в електронну форму, принциповою є уніфікація кодування, структури повідомлень та правил, як ці дані можна вносити в декларацію.

«Це гармонізує обмін даними між митницями і економічними операторами, бо всі гравці використовують ті самі формати, класифікатори, говорять однією мовою, і ці дані можуть "розуміти" різні системи. Різні організації дуже легко можуть обмінюватися цими даними», – зазначила експерт.

Тема семінару є актуальною для України як з огляду на виконання зобов’язань за Угодою про асоціацію з ЄС в цілому, відповідно до якої гармонізуються, зокрема, законодавство і митні процедури, – так і на наміри України уже в 2022 приєднатися до європейської Конвенції про процедуру спільну транзитну. Останнє передбачає імплементацію Україною Нової комп’ютеризованої транзитної системи (NCTS), в якій використовуються декларації, передбачені процедурою спільного транзиту, подача яких передбачається у формі електронного повідомлення.

Забезпечення функціонування автоматизованої системи митного оформлення та обмін електронними документами за міжнародними моделями даних (EU customs data model) передбачено Планом заходів Кабінету міністрів, спрямованих на реформування митної сфери.