Новини

Деклараційна кампанія — 2021: запитання-відповіді

22.02.2021 / 12:00

Днями в Головному управлінні ДПС у Сумській області проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Деклараційна кампанія – 2021». На запитання платників відповідала начальник Головного управління ДПС у Сумській області Наталія КІЯШКО. Пропонуємо вашій увазі найактуальніші запитання та відповіді на них:

1. Питання.

За якою податковою адресою необхідно подавати фізичній особі декларацію про майновий стан і доходи?

Відповідь.

Податкова декларація подається платниками податків за місцем своєї податкової адреси в один із таких способів (за вибором):

- особисто або уповноваженою на це особою;

- надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

- засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу

2. Питання.

Які строки подання декларації про майновий стан і доходи?

Відповідь.

Граничні строки подання декларації:

- для громадян, які зобов’язані згідно з Податковим кодексом України подати податкову декларацію, і осіб, які проводять незалежну професійну діяльність, –до 01 травня року, що настає за звітним;

Важливо! Якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.

- для громадян, які мають право на податкову знижку – до 31.12.2021 р. (включно);

- для фізичних осіб-підприємців (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування) – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (року).

3. Питання.

Коли виникає обов’язок подання декларації?

Відповідь.

Обов’язок щодо подання декларації у платників податків виникає при отриманні:

- доходів від продажу або надання в оренду рухомого або нерухомого майна;

- доходів у вигляді спадщини та подарунків успадковані не від членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення, при нотаріальному оформленні спадщини за якими не було сплачено податок на доходи фізичних осіб та військовий збір тощо;

- іноземного доходу;

- доходів у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням,

- доходів від продажу цінних паперів;

- доходів від продажу власної сільськогосподарської продукції;

- інші доходи;

- зобов'язані включити до річної податкової декларації та самостійно сплатити установлені Податковим кодексом України податки та збори отримувачі винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) відповідно до умов цивільно-правового договору у разі, якщо такі доходи отримані від фізичних осіб - платників єдиного податку четвертої групи.

4. Питання.

Хто має право скористатися податковою знижкою?

Відповідь.

Згідно зі статтею 166 Податкового кодексу України, скористатися податковою знижкою мають право:

- резиденти України;

- особи, які отримують офіційну заробітну плату або працюють за договорами цивільно-правового характеру, які платять податок з доходів фізичних осіб.

- особи, які понесли певні витрати, пов'язані з придбанням товарів, послуг або оплатою робіт резидента (фізичної або юридичної особи), що мають документально зафіксовані підтвердження.

5. Питання.

Які витрати можна врахувати для отримання податкової знижки?

Відповідь.

Протягом 2021 року мають право подати декларацію з метою отримання податкової знижки громадяни, які понесли витрати:

- частина суми процентів, сплачених за користування іпотечним кредитом; суми витрат на сплату видатків на придбання доступного житла, визначеного законом, у тому числі на погашення пільгового іпотечного житлового кредиту, наданого на такі цілі та проценти за ними;

- на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти такого платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення;

- у вигляді орендної плати за договором оренди житла (квартири, будинку), оформленим відповідно до вимог чинного законодавства, у разі якщо такий платник має статус внутрішньо переміщеної особи та за умови дотримання вимог, встановлених Податковим кодексом України;

- пожертвування або благодійні внески неприбутковим організаціям (тобто, включається сума коштів або вартість товарів, які добровільно перераховані (передані) як благодійність відповідним організаціям та/або органам виконавчої влади, закладам охорони здоров’я;

- страхові платежі (внески, премії) за договорами довгострокового страхування життя та пенсійні внески в рамках недержавного пенсійного забезпечення;

- суми витрат на оплату допоміжних репродуктивних технологій;

- суми коштів, сплачених у зв'язку з переобладнанням транспортного засобу;

- суми витрат платника податку на сплату видатків на будівництво (придбання) доступного житла , визначеного законом , у тому числі на погашення пільгового іпотечного житлового кредиту, та процентів за ним.

6. Питання.

Яка сума коштів або вартість лікарських засобів для надання медичної допомоги з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) включається до витрат при реалізації права на податкову знижку?

Відповідь.

За результатами 2020 року, при реалізації права на податкову знижку сума коштів або вартість лікарських засобів для надання медичної допомоги хворим, дезінфекційних засобів і антисептиків, медичного обладнання, засобів індивідуального захисту, медичних виробів для скринінгу хворих, розхідних матеріалів для надання медичної допомоги, медичних виробів, лабораторного обладнання, розхідних матеріалів, реагентів для лабораторних досліджень; медичних виробів, лабораторного обладнання, розхідних матеріалів для інфекційних відділень, патологоанатомічних відділень тощо, засобів особистої гігієни, продуктів харчування та/або товарів за переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України, які добровільно перераховані (передані) громадським об’єднанням та/або благодійним організаціям та/або центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, та/або іншим центральним органам виконавчої влади, які реалізують державну політику у сферах санітарного та епідемічного благополуччя населення, контролю якості та безпеки лікарських засобів, протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим соціально небезпечним захворюванням, та/або особі, уповноваженій на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я, та/або закладам охорони здоров’я державної та/або комунальної власності, та/або структурним підрозділам з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій протягом карантину, що запроваджений Кабінетом Міністрів України у порядку, встановленому законом, на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), включається до податкової знижки у повному обсязі без урахування обмежень, визначених пп. 166.3.2 п. 166.3 ст. 166 Податкового кодексу України.

7. Питання.

Яка відповідальність передбачена для фізичних осіб за неподання декларації про майновий стан і доходи?

Відповідь.

Громадянин України (платник податку – фізична особа), у якого виникає об’єкт оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором, зобов’язаний подати податкову декларацію (крім випадків, передбачених п. 179.2 ст. 179 Податкового кодексу України) та сплатити відповідні податкові зобов’язання.

Згідно з п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України, несвоєчасне подання платником податків – фізичною особою податкової декларації, обов’язок подання якої до контролюючих органів передбачено Податковим кодексом України, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 340 гривень.