Новини

Рентна плата: актуальні запитання про адміністрування

26.02.2021 / 17:20

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє про результати сеансу телефонного зв’язку «гаряча лінія» начальника Управління податкового адміністрування юридичних осіб Копильченко Тетяни на тему «Рентна плата: актуальні питання адміністрування». Наводимо деякі запитання та відповіді на них.


Наше товариство є платником рентної плати за користування надрами, але не має підтвердних документів проведення нами геолого-економічної оцінки ділянки надр, наданої товариству у користування за власний рахунок. У зв’язку з набранням чинності змінами, внесеними Законом України від 16.01.2020 р. № 466-ХІ, скажіть, будь ласка, чи маємо ми право на застосування визначеного п. 252.22 ст. 252 ПКУ коригуючого коефіцієнта у розмірі 0,95? 

Умовою для застосування коефіцієнта у розмірі 0,95 встановлено видобування запасів корисних копалин ділянки надр із дотримання кондицій мінеральної сировини ділянки надр, затверджених державною експертизою на підставі звітів з геологічного вивчення (далі — Експертиза) за рахунок власних коштів, виконане платником рентної плати не раніше ніж за 5 років. 

У разі проведення товариством процедури Експертизи звітів про геологічне вивчення, у тому числі геолого-економічної оцінки запасів корисних копалин (ст. 45 Кодексу України про надра) за рахунок власних коштів впродовж п’ятирічного періоду, товариство має право застосовувати коригуючий коефіцієнт у розмірі 0,95 при обчисленні податкових зобов’язань з рентної плати. 

Чи виникають у підприємства податкові зобов’язання з рентної плати за користування надрами за відсутності спеціального дозволу на користування надрами, оскільки на підставі дозволу на спеціальне водокористування воно видобуває обсяги води з підземного водного простору для забезпечення виробничих потреб та передачі вторинним водокористувачам? 

Оскільки платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є землевласники та землекористувачі, що провадять господарську діяльність з видобування підземних вод на підставі дозволів на спеціальне водокористування (пп. 252.1.4 ст. 252 ПКУ), то підприємство є платником рентної плати з об’єктом оподаткування — обсягом вилученої (добутої) з надр підземної води, яка не потребує первинної переробки (п. 252.3 ст. 252 ПКУ). 

Підприємство при провадженні господарської діяльності вилучає обсяги підземної води засобами артезіанської свердловини. Чи є таке підприємство платником рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин? 

Платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб’єкти господарювання, які набули права користування об’єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (пп. 252.1.1 ст. 252 ПКУ) або землевласники та землекористувачі, що провадять господарську діяльність з видобування підземних вод на підставі дозволів на спеціальне водокористування (далі — Дозвіл) (пп. 252.1.4 ст. 252 ПКУ). 

Водокористувачі зобов’язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності Дозволу та використовувати воду (водні об’єкти) відповідно до цілей та умов їх надання (ст. 44 Водного кодексу України). 

За відсутності у підприємства Дозволу у нього виникає обов’язок звернутися до Державного агентства водних ресурсів України як центрального органу виконавчої влади, який відповідно до покладених на нього завдань видає та анулює Дозволи (пп. 3 п. 4 Положення про Державне агентство водних ресурсів України, затвердженого постановою КМУ від 20.08.2014 р. № 393), для визначення приналежності діяльності підприємства із видобування підземних вод до спеціального водокористування. 

У разі отримання від Держводагентства Дозволу у підприємства відповідно до пп. 252.1.4 ст. 252 ПКУ виникатимуть податкові зобов’язання з рентної плати за обсяги вилученої (добутої) з надр підземної води, яка не потребує первинної переробки (п. 252.3 ст. 252 ПКУ).