Новини

Зловживання у сфері публічних закупівель: НАЗК презентовано огляд типових корупційних ризиків

15.03.2021 / 12:00
Зловживання у сфері публічних закупівель: НАЗК презентовано огляд типових корупційних ризиків

Закупівлі товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб територіальних громад або держави за численними дослідженнями відносять до сфер з високим рівнем корупційних ризиків.

Завдяки закупівельній реформі в Україні процедури закупівлі переважно здійснюються в електронній формі через систему ProZorro, яка покликана забезпечити мінімізацію корупційних схем та визнана одною з кращих практик у світових рейтингах прозорості публічних закупівель.

Водночас недобросовісні замовники та учасники закупівель знаходять можливість для зловживань наданими їм законом правами та прогалини й у цій системі.

Тому НАЗК зроблено  огляд типових корупційних ризиків у сфері публічних закупівель, які є характерними для всіх органів влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які здійснюють закупівлі. Розробка пропонує також бачення щодо усунення (мінімізації) визначених корупційних ризиків.

Крім роботи з конкретними корупційними ризиками та схемами, у цьому огляді охарактеризовано найбільш корупційно вразливі елементи процедур публічних закупівель; наведено найпоширеніші чинники корупційних ризиків; представлено лінії антикорупційного захисту та рекомендований розподіл функцій між структурними підрозділами замовника у плануванні та організації закупівель.

Також автори публікації запропонували орієнтовний чек-лист ризик-індикаторів у закупівлях, який дасть змогу уповноваженим підрозділам (уповноваженим особам) з питань запобігання та виявлення корупції проводити внутрішній аналіз процедури закупівлі на предмет корупційної вразливості. Перелік типових корупційних ризиків підготовлено з урахуванням рекомендацій експертів ProZorro, засновників системи аналітики відкритих даних «Clarity Project», експертів платформи «Ліга антитрасту», експертів Трансперенсі Інтернешнл Україна, Центру Протидії Корупції, Проєкту USAID / UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах / TAPAS», а також Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.