Новини

Чи є життя після державної служби? ID Legal Group 5 років потому

17.03.2021 / 14:37

 Promotion 

П’ять років тому двоє співробітників столичної податкової — Олег Добровольський та Анна Ігнатенко вирішили залишити державну службу та змінити профіль своєї діяльності, заснувавши юридичну компанію ID Legal Group. Про те, чи є життя після держслужби, як заснувати свою справу та яку роль у цьому відіграє професійна команда, Олег Добровольський та Анна Ігнатенко розповіли нашому виданню.

— Олеже, Анно, значну кількість свого життя Ви присвятили податковій службі. Чи є життя після держслужби?

Олег Добровольський (О.Д.): Звісно, є. Після держслужби життя лише починається і воно зовсім інше. З приємних моментів — з’явилося більше часу та менше обмежень. Бо там ти не належиш собі, адже державна служба займає весь твій час. Зараз я займаюся улюбленою справою, маю час на спілкування з сім’єю, виховання дітей. Але відповідальності стало ще більше, оскільки власна справа накладає додаткові зобов’язання як перед Клієнтами, так і перед колективом. Хоча додам, що сфера права, в якій ми з Анною працюємо — податкове право — це все ж таки певне продовження державної податкової служби у професійній сфері. Просто з іншої сторони барикад.

— Що Вам дала державна служба? Який досвід Ви винесли звідти?

Анна Ігнатенко (А.І.): Як на мене, державна служба — це насамперед професійна школа. Ми з Олегом працювали, починаючи з низів, і справді отримали фахову підготовку від старших колег. У моєму випадку це школа у прямому сенсі, оскільки на це пішло 23 роки професійної кар’єри, — починаючи від кур’єра в районній податковій та закінчуючи заступником столичної податкової. По-друге, це системність у роботі. Будь-який державний орган — це механізм, який має працювати як годинник. Якщо ти навчився організовувати і працювати, то й у майбутньому вже сам працюєш як якісний швейцарський годинник. По-третє, це стратегія розвитку, бачення, місія. Як не парадоксально, але державна служба дуже гарно вчить цьому. Потрібно розуміти, які кроки необхідно зробити зараз, які через рік, а які через п’ять, десять років. Визначити точки, яких потрібно досягнути і поступово рухатись до них.

Це ті три кити, які ми винесли з державної служби і застосовуємо у нашій сьогоднішній практиці.

— Основна спеціалізація Вашої компанії — це податки і все, що з цим пов’язано. А чому Ваш вибір припав саме на цю сферу?

О.Д.: Ми сильні у тому, що знаємо. Я і мій партнер Анна Ігнатенко пройшли схожий шлях у податковій службі. Саме там ми отримали величезний практичний досвід у сфері оподаткування, а також досконало зрозуміли, як працює податкова система зсередини. До того ж я юрист, а Анна — більше економіст. Таким чином, ми доповнюємо один одного, тому й обрали спеціалізацію, яку знаємо найкраще.

А.І.: Ми свідомо обрали сферу податкового права, оскільки ми його справді любимо. А формуючи концепцію нашої компанії, ми відштовхнулися від практики спілкування з представниками у сфері захисту бізнесу на державній службі. Ми чітко розуміли, чого недостатньо і що ще потрібно пропонувати Клієнту, чим якісно відрізнитись на юридичному ринку. Тому і втілили в ID Legal Group дзеркально усі напрями роботи податкової — від адміністрування, супроводження перевірок до захисту в кримінальних провадженнях. Крім того, приєднали до себе сертифіковану аудиторську компанію EPR Company, яка надає послуги від бухгалтерського аутсорсингу, обов’язкового аудиту до послуг у сфері ТЦУ. Наше завдання надати комплексну професійну послугу в одній особі з усіх питань, пов’язаних з податковим правом та бухгалтерським обліком.

— Ви зібрали у свою команду колишніх податківців? У чому Ви вбачаєте позитив такої дії?

А.І: Так, і на сьогодні ми також надаємо перевагу тим, хто має стаж роботи на державній службі. Плюс колишнього податківця — бачити зв’язок бізнесу з державою, дисциплінованість та фундаментальність. Колишній податківець відмінно знає процес руху документів, послідовності дій, порядок прийняття рішень та їх наслідки. Завдяки чому ми маємо покрокове бачення процесу у майбутньому та будуємо стратегію захисту з максимально прогнозованим варіантом у кінці шляху.

Колеги, які приєднались до нашої команди з державної служби, — це справжні професіонали своєї справи. Люди, які пройшли шлях від рядових інспекторів до керівників профільних департаментів. Наприклад, керівник судової практики Олег Нікітін має багаторічний досвід роботи у підрозділах правового забезпечення і пройшов шлях від інспектора до заступника директора Департаменту правової роботи центрального апарату. І зараз він продовжує успішно вести справи у судах, але вже з боку захисту бізнесу. Керівник податкової практики Наталія Сухарева — керівник підрозділів податкового аудиту на рівні обласних податкових. Керівник практики аудиту та ТЦО Тетяна Савчук — теж у минулому керівник підрозділів аудиту районної податкової, а на сьогодні сертифікований аудитор.

Бачити наперед — це вже 50 % успіху проєкту, а це дано тим, хто має практику з обох боків барикад.

— І як колишні колеги не ображаються на таку зміну барикад Вас та Ваших співробітників?

О.Д.: Було по-різному. Але у переважній більшості — ні. Нас знають як колег, з якими співпрацювали, як фахівців своєї справи. На початку до нашої нової практики ставилися досить скептично, але зараз все вирівнялось. Знаєте, наша робота зараз — це не протистояння колишніх та теперішніх, а скоріше цікаве професійне змагання, тому що ми з великою пошаною ставимося до наших колег.

— Непросте рішення залишити роками зроблену кар’єру. Перехід до приватного бізнесу, що він дав Вам та Вашим колегам?

А.І.: Це справді було непросте рішення для кожного з нашої команди. Нам з Олегом, наприклад, було певною мірою страшно. Питання: а вдасться, а зможемо, а де і як знайти клієнта, як пропонувати послугу та багато інших постійно не давали спати.

І що ми в результаті отримали? У першу чергу, нове життя та розвиток. Не кожному дано можливість реалізуватись в одному, а потім ще й в іншому. Це як мати змогу прожити два цікавих життя, при цьому друге ще лише на початку.

По-друге, професійне зростання. Юристи стають адвокатами, адвокати — отримають професійні визнання Асоціації Адвокатів України, податкові ревізори — отримають сертифікати аудиторів Аудиторської Палати України. Постійне підвищення знань та професійних навичок. Виборюють професійні визнання в юридичному колі. Наприклад, Олега Нікітіна визнано кращим адвокатом 2020 року в галузі податкового права. А мій партнер — Олег Добровольський увійшов до переліку 10 кращих адвокатів України у податковому праві за вибором клієнтів.

— А чим Вам запам’ятались ці роки?

О.Д.: Розвитком і змінами. Насамперед у нашій компанії. Це були непрості роки. Якщо ще 5 років тому ми були невеликим, але професійним об’єднанням, то зараз ми стали великоваговим та професійно наповненим брендом ID Legal Group. Коли ми розпочинали, то стартували з практик податкового права, супроводження податкових перевірок та аудиту підприємства. Згодом додали трансфертне ціноутворення. Два роки тому розширили напрям адвокатури у податковому праві, а згодом зрозуміли, що це вже не просто напрям, а повноцінна практика. Тому створили окреме адвокатське об’єднання ID Legal Group. З того часу наша компанія тримається на трьох підґрунтях — юридичне та адвокатське об’єднання та аудиторська фірма. Ми розпочали надавати послуги не лише в галузі податкового права, а й комплексно у сфері безпеки бізнесу: аудит, бухгалтерські послуги, податкове консультування, адвокатура тощо. Наразі наша команда налічує більше 20 професіоналів.

Ми розширили коло практик, в яких працюємо. Почали надавати послуги в галузі господарського права та вирішення трудових спорів. До речі, практику трудових спорів ми розпочинали pro bono. Допомагали нашим колегам у спорах з державою, а зараз це вже стало повноцінною практикою. До того ж ми не лише консультуємо, а й супроводжуємо перевірки Держпраці.

Інше — це те, що ми розширили коло клієнтів. Якщо на початку наші клієнти були з України, то на сьогодні ми маємо і з юрисдикцій в інших країнах, наприклад, з Австрії, Канади, Туреччини, Китаю.

Таким чином, за ці роки ми розширили коло практик, зміцнили команду та додали нові цікаві кейси.

— Як представники компанії, яка вже відзначена у кількох рейтингах, що Ви можете порадити тим, хто тільки замислюється прийти у цю сферу?

А.І.: Ми пишаємось не лише нашими досягнення, а й визнанням ID Legal Group у професійних рейтингах. І вдячні їхнім організаторам. Вперше ми спробували себе у рейтингу Юридичної газети «Лідери ринку. Рейтинг юридичних компаній України». Це відбулось у 2019 р. і по сьогодні ми продовжуємо брати в ньому участь. Крім того, мого партнера Олега Добровольського було відзначено рейтингом «Вибір клієнта. ТОП-100 найкращих юристів України — 2020». А також минулого року ID Legal Group вперше потрапило до міжнародного рейтингу The Legal 500 EMEA 2020.

О.Д.: Поради? Вони універсальні. Потрібно бути готовим, що шлях буде непростим. Потрібно спокійно сприймати всі терни. Але якщо це твоє, ти любиш свою справу, то варто лише відштовхнутись і вас вже не зупинити. Потрібно працювати. І ще одне. Є проєкти, які не принесуть дивідендів для юриста. І потрібно ретельно подумати — відмовитись від такого проєкту чи взятись за нього. У цьому випадку кожен вирішує самостійно. Але наш принцип — Клієнт — це завжди Партнер. Завжди потрібно відкрито обговорити з ним перспективи тієї чи іншої справи і лише після цього ухвалити спільне виважене рішення з максимально прогнозованим позитивним результатом у кінці.

— Мабуть, провокаційне запитання: чи готові повернутись на державну службу?

А.І.: Ми з Олегом віддали державній службі багато років і добре знаємо, що це таке. Насправді робота там і тут дуже відрізняється. Ми вирішили взяти паузу і просто кардинально змінити принцип роботи. Переключитись на інше. А що буде далі? Подивимось...

— І останнє запитання, що означає абревіатура ID?

О.Д.: Це не є загадкою. Відповідь дуже проста, але чомусь інколи викликає здивування. Це перші літери наших з Анною прізвищ: Ігнатенко та Добровольський.