Новини

Нерезиденти в Україні: Порядок обліку платників податків приведено у відповідність до норм податкового законодавства

23.03.2021 / 14:00

Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків повідомляє, що наказом від 08.02.2021 р. № 62 Порядок обліку платників податків приведено у відповідність до норм податкового законодавства.

Зокрема, Порядок доповнено положеннями, за якими нерезиденти (іноземні юридичні компанії, організації), які здійснюють в Україні діяльність через відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва, або придбавають нерухоме майно або отримують майнові права на таке майно в Україні, або відкривають рахунки в банках України відповідно до ст. 6 Закону «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», зобов'язані стати на облік у контролюючих органах:

1) взяття на облік у контролюючому органі нерезидента здійснюється при настанні першої із вищезазначених подій не пізніше наступного робочого дня з дня надходження від нерезидента документів, визначених п. 4.4 розд. IV Порядку, які він зобов'язаний подати:

- у десятиденний строк після акредитації (реєстрації, легалізації) на території України відокремленого підрозділу – до контролюючого органу за місцезнаходженням відокремленого підрозділу;

- до придбання нерухомого майна або отримання майнових прав на таке майно в Україні – до контролюючого органу за місцезнаходженням нерухомого майна;

- до відкриття рахунку в Україні – до контролюючого органу за місцезнаходженням установи (відділення) банку або іншої фінансової установи, в яких відкривається рахунок;

2) у порядку, встановленому розд. V Порядку, стає на облік та/або реєструється платником податку на прибуток юридична особа, що утворена відповідно до законодавства іншої країни (іноземна компанія), у випадках, визначених нормами Кодексу:

- пп. 133.2.2 п. 133.2 ст. 133 розд. III Кодексу;

- пп. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 розд. III Кодексу;

- пп. 133.1.5 п. 133.1 ст. 133 розд. III Кодексу.

Нерезидент, який не став на облік у вищезгадані строки, не звільняється від постановки на облік та має подати документи для взяття на облік.

Взяття на облік відокремлених підрозділів нерезидента, у тому числі постійних представництв, не звільняє нерезидента від обов'язку постановки на облік в контролюючому органі.

Основним місцем обліку нерезидента є контролюючий орган, в якому нерезидент зареєстрований платником податку на прибуток, а у разі відсутності такої реєстрації – контролюючий орган, в якому нерезидента взято на облік за правилом першої події.

Наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування крім змін, які набирають чинності одночасно із набранням чинності пп. 1 п. 84 розд. I Закону № 466-IX до пп. 133.1.5 п. 133.1 ст. 133 розд. III Кодексу.

Встановлено, що нерезиденти (іноземні юридичні компанії, організації), які здійснюють в Україні діяльність через відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва, та на дату набрання чинності цим наказом не перебувають на обліку в контролюючих органах, зобов'язані протягом 2 місяців з дати набрання чинності наказом подати для постановки їх на облік документи, визначені п. 4.2, 4.4 розд. IV Порядку.

До речі нагадаємо, що за результатами перевірки діяльності нерезидента без взяття на облік у контролюючому органі, контролюючий орган бере на облік нерезидента на підставі акта перевірки, якщо за результатами перевірки підтверджено ведення нерезидентом господарської діяльності через постійне представництво в Україні.