Новини

Оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується: які строки сплати ПДФО?

01.04.2021 / 11:40

Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків нагадує, що податковим агентом визнається особа, на яку ПКУ покладається обов’язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків (п.18.1 ст.18 ПКУ).

Платник податків зобов’язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлені ПКУ (пп.16.1.4 п.16.4 ст. 16 ПКУ).

Поняття податкового зобов’язання визначено у пп. 14.1.156, 14.1.175 п.14.1 ст. 14 ПКУ. Поняття грошового зобов'язання платника податків визначено у пп.14.1.39 п.14.1 ст.14 ПКУ.

Відповідно п. 54.1 ст. 54 ПКУ крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов’язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені ПКУ. Така сума грошового зобов’язання та/або пені вважається узгодженою.

Податок на доходи фізичних осіб сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету (пп. 168.1.2 ст.168 ПКУ).

Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені ПКУ для місячного податкового періоду (пп. 168.1.5, п.168.1. ст.168 ПКУ).

Податкові декларації подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) – протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (пп. 49.18.1, п. 49.18 ст.49 ПКУ).

Згідно з п. 57.1 ст. 57 платник податків зобов’язаний самостійно сплачувати суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого ПКУ для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених ПКУ.

Податковий агент зобов’язаний сплатити суму податкового зобов’язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку – фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки встановлені ПКУ.

Податкові агенти зобов’язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок (пп. «а» п.176.2 ст. 176 ПКУ).

Несплачені у встановлений термін суми грошового зобов’язання є податковим боргом (п. 14.1.175 ст.14 ПКУ).

Деякі підприємства допускають порушення в частині несвоєчасного перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб у строки встановлені ПКУ для місячного податкового періоду (при нарахуванні доходу податковим агентом, але не виплаті його платнику податку).

Звертаємо увагу платників, якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені ПКУ для місячного податкового періоду.