Новини

Фізичною особою не подано декларацію за минулий рік: чи має право контролюючий орган самостійно нарахувати ПДФО і ВЗ?

09.04.2021 / 12:20

У Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області інформують.

Відповідно до підпункту «в» пункту 176.1 статті 176 Податкового кодексу України платники податку зобов'язані подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи за встановленою формою у визначені строки та у випадках, коли таке подання є обов'язковим.

Якщо платник податків не подає в установлені строки таку декларацію контролюючий орган має право провести документальну позапланову перевірку. Для проведення такої перевірки, відповідно до підпункту 20.1.1 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу, контролюючий орган може запросити платника податків або його представника, надіславши йому письмове повідомлення не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня запрошення та зазначивши підстави запрошення, дату і час зустрічі.

За результатами документальної позапланової перевірки на підставі наявної податкової інформації контролюючий орган має право самостійно визначити суму грошових зобов’язань платника податку.

Слід зазначити, що відповідно до п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу вчинення платником податків діянь, що зумовили визначення контролюючим органом суми податкового зобов’язання або іншого зобов’язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, – тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 10 відс. суми визначеного податкового зобов’язання.

Згідно з п. 123.2 ст. 123 Податкового кодексу ці ж діяння, вчинені умисно, – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 % від суми визначеного податкового зобов’язання.

Умисні діяння, вчинені повторно протягом 1095 календарних днів, – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 50 відс. суми визначеного податкового зобов’язання.

Водночас, згідно частиною першою ст. 164 прим. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неподання або несвоєчасне подання громадянами Декларацій чи включення до декларацій перекручених даних, неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов’язкову форму обліку, тягне за собою попередження або накладення штрафу у розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За ці ж порушення, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню, - передбачено накладення штрафу у розмірі від п’яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.